Len – ve starověkém Egyptě do něj zahalovali mumie, římské lodě po rozbouřených vlnách zase poháněly lněné plachty. Textilními i oděvnímu průmyslu dnes sice kraluje všestranná bavlna, len se však v poslední době opět začíná hlásit o slovo. Čím je lněná látka výjimečná a proč je nadějí pro udržitelnou budoucnost?
Lněné tkaniny lidstvo využívá už tisíce let, ostatně první zmínky pocházejí už z 6 000 let před naším letopočtem. V Evropě se len začal pěstovat v raném středověku a ještě na začátku 20. století lněná látka převažovala v šatníku i domácnosti, postupně ji ale vytlačila bavlna. Proč? Byla levnější, dovážela se z rozvojových zemí a pěstovala se ve velkém.
Výjimečně odolná a příjemná na dotek
Lněná látka je mimořádně pevná a má výborné izolační i antibakteriální vlastnosti. Tím náš výčet plusů ale zdaleka nekončí. Skvěle navíc absorbuje vlhkost a rychle schne. Díky tomu je ideální pro výrobu všech praktických textilií – od utěrek a ručníků až po ubrusy nebo povlečení. A co je nejlepší, lněným látkám praní rozhodně na kráse neubývá, spíše naopak. Postupem času jsou měkčí a na dotek ještě příjemnější. Látce navíc nevadí vysoké teploty při praní, bělidlo, ani časté žehlení. Lněné textilie jsou zkrátka každým coulem odolné a nanejvýš praktické, ostatně našim babičkám lněné povlečení či utěrky vydrželi klidně i 30 let.
Oksana v bytě plném barev ilustrací a snů, prohlédněte si, jak se jí žije.
Interiéru lněné textilie náramně sluší
Lněná tkanina může váš domov zdobit od podlahy až ke stropu. Závěsy a ubrusy počínaje, ložním prádlem a koberci konče. Ve své přirozené nebarvené podobě hraje odstíny béžové až šedé, které sluší interiéru ve skandinávském, rustikálním i minimalistickém duchu. V obchodech je však k dostání v široké paletě barev. A jelikož lněné textilie jsou stoprocentně přírodní, jsou díky tomu stoprocentně recyklovatelné.
Eco-friendly rostlina pro naší budoucnost
Len je velice univerzální a k přírodě šetrná plodina. Každou její část lze totiž plnohodnotně využít, mezi nejčastější vedlejší produkty patří například lněný olej. Rostlina je také nesmírně odolná vůči škůdcům a daří se jí i v půdě chudé na živiny. Díky tomu se na lněných polích používá až o pětinu méně pesticidů než na těch bavlněných. K růstu navíc nepotřebuje žádné zavlažovací systémy, bohatě se uživí z dešťů, což ze lněných textilií dělá nejekologičtější druh látky vůbec. Mimochodem věděli jste, že při výrobě obyčejného bavlněného povlaku na polštář se spotřebuje přibližně 2700 litrů vody?
V Čechách se rýsuje i první česká udržitelná čtvrť, nevěříte?
Ani len samozřejmě není dokonalý. Oproti bavlně je dražší, nechvalně proslulý je také svou mačkavostí a lehkou srážlivostí. Sečteno, podtrženo, lněné textilie jsou ale budoucnost i cesta, jak oblékat sebe i svůj domov šetrně k naší planetě.
Jak pečovat o lněné textilie
- Lněná látka se zpravidla během prvního vyprání lehce srazí, míra srážlivosti závisí samozřejmě na typu tkaniny.
- Přestože je len odolná látka, žádá si jemné praní. Ideální je pračku nastavit na šetrný program s teplotou do 40° a nízkými otáčkami.
- Len perte samostatně, rád na sebe totiž chytá vlákna z ostatních textilií.
- Ekologické prací gely nebo mýdlové vločky jsou ke lněné látce šetrnější.
- Na praní nepoužívejte aviváž, ani bělící prostředky.
- Před žehlením len navlhčete rozprašovačem

Značka Horsen autorské motivy tiskne na stoprocentně přírodní bělený len.
Len v Česku ušitý i navržený
- LENLINEN – to je parta šikovných švadlen z Vlašimi, které vám ze lnu ušijí parku i ubrus.
- Vydra&Volkmer – lněné povlečení příjemné na dotek a v těch nejkrásnějších odstínech.
- Máte slabost pro nápadité vzory a autorskou tvorbu? Pod českou značkou Horsen najdete originální metráž i již hotové lněné produkty.
Foto: Sora Sagano on Unsplash, Volha Flaxeco on Unsplash, Horsen.cz