Menu

Nejčastější důvod domácích hádek kvůli penězům? Bydlení!

Poradna   |   14. 6. 2017   |   Autor: Rudolf Král

Kvůli čemu se lidé doma nejčastěji hádají, když jde o využití volných financí? Tak na to se nedávno dotazovala agentura IBRS tisícovky lidí. A výsledky jsou zajímavé: 28 % respondentů uvedlo na prvním místě bydlení.

 

bydlení

Tohle téma předstihlo i takové favority, jako jsou děti, auta nebo koníčky. Jak to tedy udělat, abychom se doma nehádali kvůli nevyhovující koupelně, nemoderní kuchyni či dveřím pamatujícím první paneláky?

 

Řešení samozřejmě znáte a mnozí využíváte, je to úvěr na bydlení, nejčastější typ úvěru, po kterém sahají domácnosti. Praktickou součástí takového úvěru bývá možnost zaplatit z něj současně s rekonstrukcí bytu i nábytek a bílou techniku. U nás to může být až dvacet procent z celkové výše úvěru. Třeba při úvěru na rekonstrukci 500 tisíc korun můžete na nábytek a bílou techniku počítat s částkou až 100 tisíc. A to při úročení nižším, než jaké vídáte u spotřebitelských úvěrů. Navíc si o zaplacené úroky můžete snížit daně.

 

Je tedy dobré ve svých plánech počítat nejen s náklady na vlastní rekonstrukci, ale i s penězi na zařizovací předměty, díky nimž bude zmodernizované bydlení pohodlnější.

 

Oč příjemnější je hádat se o tvar a materiál stolu a židlí, o barvu a potah sedačky než o to, co koupit a co nekoupit. 

Oč zábavnější je řešit, zda vestavěnou, nebo nevestavěnou myčku.

Koupit pračku a sušičku v jednom celku, nebo samostatně?

Vybrat šatní skříně v přírodní barvě, nebo bílém lesku?

Postel v šířce 140, nebo 180 centimetrů?

Mrazák co největší, nebo naopak co nejmenší?

 

A přít se můžete rovněž o to, zda je lepší mikrovlnka černá, nebo matně stříbrná. Ovšem s jistotou, že mikrovlnku a společně s ní i další spotřebiče určitě pořídíte a penězi z úvěru zaplatíte.

 

Namítnout můžete, že na spoustu vybavení, jako jsou třeba televize, počítače, obrazy, věšáky, povlečení nebo závěsy a řada dalších užitečných věcí pro domácnost, s tímhle úvěrem nedosáhnete. Je to tak, ale tady přijdou vhod úspory a třeba i s každoročním přispěním státu. No a tyhle naspořené peníze můžete použít, na co chcete.

 

Foto: housetipster.com

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.