Menu

Netušili, že kupují parcelu se značným omezením výstavby

Poradna   |   2. 4. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Bydleli v paneláku. Pořídili si děti a najednou jim v bytě a vlastně i ve městě bylo těsno. Zatoužili po rodinném domku na venkově. Měl to být bungalov s otevřenou náručí zahrady. S tím začali hledat správný pozemek. Našli jej, byl to on. Přesto si spálili prsty.

036 TadyJeMoje_stavební omezení na pozemku_bungalov

Realitka pozemek vychválila, že je krásný, inženýrské sítě ano, bungalov prý nebude problém. A poukázala i na to, že v okolí se na nedávno zakoupených parcelách už staví. S realitním makléřem si plácli a vzápětí svou představu vyložili projektantovi.

Projektant však vytřeštil oči, protože narazil na zásadní problém. Ten skvělý pozemek protínala ochranná pásma vodního zdroje, tudíž stavět mohou jenom na malé ploše v rohu parcely.

Okamžitě vyrazili na realitku, ale narazili. Odstoupení od kupní smlouvy nebylo možné. Realitka jako zprostředkovatel koupě nemá povinnost ověřovat u úřadů veškeré podmínky výstavby.

Manželé se dopustili chyby. Před podpisem kupní smlouvy si neprověřili podmínky pro výstavbu, plně se spolehli na informace realitního makléře. Bohužel nejsou sami, komu stačí informace realitky a kdo netuší, že omezení limitujících výstavbu na stavebních parcelách je víc než dost.

Ještě než pozemek koupíte, ověřte si celou kupu důležitých údajů. Vyplatí se to. Chybami se sice člověk učí, ale lepší je chyb se vyvarovat. Na co je třeba se podívat?

1/// Kdo drží vlastnická práva k pozemku.

2/// Co říká územní plán nebo regulační plán obce.

3/// Jak nahlíží na plánovanou stavbu stavební úřad, eventuálně místní odbor životního prostředí.

4/// Jakými právy disponují majitelé okolních pozemků.

5/// Jaké platí odstupové vzdálenosti od hranice okolních pozemků a staveb na nich.

6/// Nachází se pozemek v záplavové oblasti.

7/// Existuje k pozemku přístupová cesta, kterou bude majitel oprávněn používat.

8/// Jsou s pozemkem spojena nějaká věcná břemena.

9/// Procházejí pozemkem ochranná pásma, tj. inženýrských sítí, vodních zdrojů, lesa, nadřazených staveb.

10/// Pro případ nejasností nebo pochybností mít v zásobě nezávislého odborníka, který ví, co je třeba před koupí pozemku prověřit.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.