Menu

O jedné rodině a pravém baťovském domku

Jak bydlím já   |   29. 12. 2020   |   Autor: Pavlína Jelínková

Plán opustit Prahu a vrátit se žít na rodnou Moravu si Jana s Tomášem hýčkali už několik let. Když se jim pak naskytla příležitost koupit architektonický skvost v podobě baťovského domku, neváhali po ní skočit. Domek sice nebyl v úplně nejlepším stavu a předchozí generace obyvatelů napáchaly škody hlavně zásahy do interiéru, Janě s Tomášem se ale povedlo odstranit nánosy nevkusu a vytvořit bydlení, které respektuje historickou hodnotu domu. A to svépomocí a bez nutnosti celkové a nákladné rekonstrukce.

Společně pracovat, v soukromí žít. S takovým heslem se stavěla zlínská dělnická čtvrť.

Interiérové rodeo

Polštář s luskounem od designérky annanemone zdobí gauč.

Tak by se ve zkratce dal popsat stav, ve kterém Jana s Tomášem svůj vysněný baťovský domek našli. Pelmel různě (ne)kvalitních materiálů, linoleí, ošklivých svítidel a různobarevných stěn se jim ale za pár měsíců povedlo přetvořit v útulný domov a nápaditý interiér. V každém koutě objevíte něco zajímavého.

Revoluční změny se dají dělat i bez velké rekonstrukce. Pomůžeme vám je financovat.

Chci vědět víc...
Revoluční změny se dají dělat i bez velké rekonstrukce. Pomůžeme vám je financovat.

Po babičce

Baťovský domek umí poskytnout originální a vzdušné bydlení, když se to vezme za správný konec.

Jídelní stůl se židlemi má Jana po své babičce a kuchyňské sedací soupravě už je více než padesát let. Je jen lehce zrenovovaný a do baťovského domku se skvěle hodí. Stejně jako konferenční stolek v obýváku, který svými tvary také odkazuje hluboko do minulého století.

Kuchyňská upcyklace

Jana s Tomášem věří, že jednou budou mít možnost třeba vyměnit plastová okna za dřevěná.

V téhle rodině moc nehrají na zbytečné vyhazování a věří, že každá věc si zaslouží druhou šanci. Kuchyňský kout, i když se jim za začátku nelíbil, proto přetřeli a vyměnili mu úchytky. A dostali úplně nový kus nábytku, který bude skvěle sloužit.

Naučte se upcyklovat rozbité nádobí zlatem. Osvojte si starou japonskou techniku kintsugi.

Prostor pro denní snění

Útulné podkroví se skvěle hodí pro ložnici. I tady nejvíce nadchnou detaily a malé radůstky, díky nimž celý prostor působí zabydleně. K tomu přidejte  dřevo, knihy a pár DIY projektů a máte ložnici jako malovanou. 

Alena s manželem našli svoje štěstí ve slunečním domě a neměnili by. Nevěříte?

Foto: redakce

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.