Menu

O malém bytě a velkých věcech

Jak bydlím já   |   18. 6. 2019   |   Autor: Pavlína Jelínková

Už je to téměř rok, co se Markéta nastěhovala do svého prvního bytu. Malý 2kk prostor v prvorepublikové pražské zástavbě znamenal pro jeho obyvatelku trochu křest ohněm. Byt byl ve strašném stavu a čekala ho celková rekonstrukce, včetně podlah, rozvodů a dispozičních změn. Jaké je to pustit se takhle od podlahy do budování vlastního domova a jak to všechno dopadlo, na to jsme se byli podívat u Markéty doma. Spoiler: Dopadlo to skvěle!

Bourá celá rodina

Markéta má velké štěstí, že pochází z velmi činorodé a částečně stavařské rodiny. Na rekonstrukci se tedy v jednu chvíli podílela celá rodina. I tak to ale byla velká řehole. Markétina maminka zase zrekonstruovala všechny staré původní dveře, očalounila předválečná křesla po babičce a vyrobila další chytré vychytávky, třeba pořadač nad kuchyňskou linkou nebo zasouvací špajz.

I rekonstrukci jídelního stolu má na svědomí maminka.

I rekonstrukci jídelního stolu má na svědomí maminka.

Když je prostor na hrdinství

Velmi zajímavým bodem celého prostoru je kuchyně s jídelním koutem, která našla své místo na chodbě. Kuchyně v chodbě nezní zrovna jako výhra, ale ta Markétina nás přesvědčila o opaku. Stačí dobře měřit, přemýšlet, kombinovat a výsledkem je elegantní a inspirativní jídelní kout, kterému umístění v chodbě vyloženě svědčí.

I v chodbě to může bezvadně fungovat.

I v chodbě to může bezvadně fungovat.

Nebojte se rekonstrukce a pusťte se do vlastní.

Chci vědět víc...
Nebojte se rekonstrukce a pusťte se do vlastní.

Černá a bílá

Tak, jako ostatní části bytu, prošla i koupelna celkovou rekonstrukcí. Původní vanu nahradil sprchový kout na míru. Bílá barva, zajímavé dlaždice a jen ty nejnutnější doplňky. Koupelna díky tomu působí čistě, nadčasově a minimalisticky.

Koupelna po rekonstrukci dostala nový rozměr.

Koupelna po rekonstrukci dostala nový rozměr.

Detaily dělají domov

Celý byt je i přes svoji výměru vzdušný a světlý. Skvěle ho doplňují malé detaily, které z bytu vytváří to Markétino. Barevné koberce, vzorované tapety, vzpomínky, králičí lampa, kočičí doplňky nebo polštáře od Annanemone. Nápadité, neokoukané a vtipné. Děkujeme za pozvání, tady se nám opravdu líbilo.

Zvířata v policích si žijí vlastním životem.

Zvířata v policích si žijí vlastním životem.

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.