Menu

Ondřej Platzer: Rád mám něco originálního

Jak bydlím já   |   22. 8. 2017   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Jeho byt v pánském stylu zaujme na první pohled. Paletový nábytek, který si sám navrhuje, doplňují prvky komiksové grafiky. V budoucnu si pětadvacetiletý Ondřej představuje prostorný byt s terasou na kraji města.

nábytek z palet

Kdy ses rozhodl, že si začneš nábytek a doplňky navrhovat sám?

Asi před rokem a čtvrt jsem se přistěhoval zpět do Plzně a pronajal si tento menší byt. V té době jsem ještě studoval, peníze chyběly, proto jsem zvolil nejlevnější řešení a zařizoval se věcmi z IKEA. Postupně jsem ale došel k názoru, že bych chtěl svému bydlení dát osobitější styl. Nastoupil jsem do práce a z ušetřených peněz jsem si začal navrhovat vlastní nábytek. Čím dál víc vnímám, že navrhnout si něco sám je mnohem lepší než si to pořizovat v obchodě.

V čem vidíš největší přínos?

Vlastní výroba mě za prvé baví, za druhé hezky vypadá a za třetí vyjde ve finále i levněji. Navíc jsem raději, když mám něco originálního, a to platí jak v oblékání, tak v bydlení. Opustil jsem tedy sériově vyráběný nábytek, který má každý druhý, a pustil se do realizace vlastních nápadů.

nábytek z palet

Do soutěže jsi šel s gaučem z palet. Byl to tvůj první vlastnoručně vyrobený nábytek?

Nikoliv. První nábytek, co jsem si z paletek vytvořil, byla postel, poté následoval peřiňák. Před gaučem už jsem tedy získal nějaké zkušenosti, ale ani zkraje nešlo o nic složitého. Vybral jsem si palety za pár korun a následně u gauče zbrousil ty části, o něž by se člověk mohl zranit. Aby nábytek dostal vzhled opáleného dřeva, použil jsem plynovou bombu s pistolí. Gauč tak dostal zajímavou patinu a navíc se metodou opalování zatáhly největší třísky. Po gauči jsem pak vyrobil ještě stolek pod televizi a pojízdné boxy.

Odkud čerpáš inspiraci? Zajímáš se o interiérový design?

Právě jsem ukončil vysokou školu, obor mezinárodní vztahy, ale design mě vždy zajímal a stále mě baví. Líbí se mi hlavně grafika, komiksy a také focení. V interiéru preferuji dřevo. Odtud tedy už byl kousek k nápadu vyrobit si paletový nábytek. Velkou inspirací mi byl internet, díval jsem se na různé možnosti, jak může takový nábytek vypadat. Získal jsem nějakou představu, ale finální návrhy jsou už moje vlastní.

Svůj pánský pokoj sis postupně dolaďoval různými doplňky, například plakáty a také zajímavým lustrem.

Mám moc rád komiksy, plakáty tak odráží mé zájmy, přitom vypadají na stěnách moc hezky. Lustry vlastně zase tolik neřeším, mám raději menší světla v různých částech bytu, která vytváří specifickou atmosféru. Ten lustr, o kterém se bavíme, jsem si ale upravil k obrazu svému. Koupil jsem klasický lustr v IKEA a barvami jej nastříkal na Hvězdu smrti ze Star Wars.

nábytek z palet

Jaké jsou tvé nejbližší plány ohledně bydlení?

Rád bych oddělil ložnici od zbytku bytu, což by mohly ideálně vyřešit posuvné dveře, které by variabilně oddělovaly či spojovaly místnosti. Také bych chtěl alespoň v mezích možností, neboť jde o nájemní byt, změnit kuchyň.

Jak by sis upravil svůj domov, kdybys bydlel ve vlastním?

Do budoucna opravdu o koupi vlastního bytu uvažuju. Klidně i na kraji města v přírodě s pěknou terasou. Časem možná dospěju i k pořízení domu. V bydlení mě oslovuje minimalismus, dřevěné prvky a přírodní materiály. Líbí se mi skandinávský styl, proto bych se rád jel podívat na sever Evropy a trochu to tam procestoval.

nábytek z palet

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.