Menu

Ostrý detox šatníku – jak se vejít do jedné skříně

Inspirace   |   3. 1. 2019   |   Autor: Rudolf Král

Hora triček, kupa bot a šuplík obnošeného spodního prádla. Opravdu máte v bytě tolik místa, že si to můžete dovolit? Nechte si jen to, co opravdu potřebujete.

šatní skříň s oblečením

Základem šatníku po dietě by měly být kousky, které je možné nekonečně kombinovat.

1. První rozstřel – vyházejte všechno oblečení ven 

Na zem nebo na postel. Vezměte každý kousek a vytvořte tři hromady 

a) co jde pryč

b) co si nejsem jistý 

c) co si určitě nechám

Až budete kousky oblečení držet v ruce, položte s vždy otázku: Opravdu to potřebuji?“

Vyřaďte všechny věci, které jsou z módy, nesedí vám, jsou obnošené, infantilní nebo jich máte prostě moc. To samé udělejte s botami a pásky a kabelami. Někomu pomáhá, když vyřadí věci, co neměl víc jak rok na sobě.

2. Druhý rozstřel – třídění

Věci, které si určitě chcete nechat, rozdělte na domácí, sportovní, volnočasové a do práce – nebo podle libosti. To vám pomůže pár dalších kousků vyhodit. S kupou věcí, s nimiž si nejste jisti, se snažte zatočit a většinu vyřadit! Oblečení, kterého se chcete zbavit, dejte na prodej, rozdejte, dejte na charitu nebo do kontejnerů na textilie.

3. Co by vám mělo zůstat

Odpověď je jednoduchá: oblečení, které vám dobře sedí, cítíte se v něm pohodlně, není úplně rozervané, rádi ho nosíte. Vybrané kousky by měly více méně barevně ladit, protože minimalistický šatník musí nabízet spoustu různých kombinací. Jaké barvy? Bílá, šedá, béžová a zemité odstíny, černá. Doplňte je libovolnou další barvou. Konzervy obvykle volí modrou. Kromě nejteplejších bund a bot noste zimní i letní oblečení co nejdelší kus roku.

Nevyhazujte: věci v top kvalitě, které berete jednou za čas: kvalitní kabát, oblečení do společnosti, lodičky, pohorky a podobně. 

Překvapivé úložné prostory najdete i v malé ložnici.

Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Chci vědět víc...
Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

4. Technické zázemí 

Nakupte si velkokapacitní ramínka na kalhoty, sukně, košile, organizéry na šály a do šuplíků. Drátěné koše vyhoďte, dělají otlaky na oblečení. Profíci na nábytek přišli na to, že na složení triček a svetrů je ideální police o šíři a výšce 25 centimetrů – akorát na „komínek“, které nespadne. Prostor navíc je zbytečný. Pokud máte skříň až do stropu, nechte si vyrobit konzoli na ramínka na speciálním táhlu. Co zrovna nenosíte, dejte do krabic nebo do vaků, z nichž se vysaje vzduch. Na každou krabici si napište, co v ní je, ať nejsou zmatky. A můžete si pro radost vyrobit i vlastní boxy.

Foto: Shutterstock

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.