Menu

Oživte si balkon nebo zahradu bambusem

Inspirace   |   25. 3. 2020   |   Autor: Izabela Nováková

V Asii všestranný bambus zdobí zahrady a balkony snad odjakživa. V Čechách jsme už všestrannost a krásu této rostliny ale také objevili. A to díky lidem, jako je třeba Martin Kučera. Bambusář, který české zahrady i balkóny bambusem mění k nepoznání.

Elegantní a efektní. Vytvoří oázu klidu i z vašeho městského balkónu.

Přemýšlíte, jak se člověk stane bambusářem? Martina vždycky bavilo šťourat se v hlíně a bambus mu na cestách po Asii učaroval. „Když jsem zjistil, že může růst i u nás, zkusil jsem ho zasadit. Postavil jsem jednoduchou stránku na blogu a ozval se první zákazník,“ popisuje rané začátky podnikání Martin. Časem si web zdokonalil a propojil profesní znalosti online marketingu s bambusem. „Baví mě ten balanc mezi online a offline světem i být sám sobě šéfem,“ dodává dnes už vytížený bambusář, který se od jara do podzimu prakticky nezastaví. Bambusy vybírá zahradám na míru, sází napříč celou zemí a pomáhá lidem si touto rostlinou zútulnit i šedivý městský balkón.

Že je vám balkón už malý? Pojďme si promluvit o větším.

Chci vědět víc...
Že je vám balkón už malý? Pojďme si promluvit o větším.

Bambus je rostlinou budoucnosti

Bambus je krásný nejen na pohled. Je ohebný, pružný, téměř nezlomitelný a uschlé tyče z něj pak všestranně využijete na zahradě. „Vyrábí se z něj dnes prakticky všechno, stačí se rozhlédnout kolem sebe a určitě doma nějaký najdete. Pro své antiseptické a antibakteriální účinky je to oblíbený materiál pro kuchyňské nástroje, masivní nábytek nebo jako příměs do textilií. Navíc rychle roste, takže je snadno dostupný. Ukažte mi jinou takhle všestrannou rostlinu,“ shrnuje bambusové plusy Martin, který si bez bambusového ševelení zahradu nedokáže představit.

Nastavte uši a zaposlouchejte se do jemného ševelení plného fantastických příběhů.

Bambus zahradě sluší

Největší výhodou živého plotu z bambusu je rychlost jeho růstu, v českých podmínkách zvládne vyrůst i několik desítek centimetrů za den. Při výběru správného druhu vám tak za dva až tři roky na zahradě vyroste hustý bambusový plot, který je zelený i v zimě. Podle Martinových slov zakládání bambusového plotu není věda a zvládne to každý. Přesto je dobré si alespoň k výběru bambusu přizvat odborníka, bambusů je totiž přes 1400 druhů a zdaleka ne všem se v českých podmínkách daří. „Proberte s nějakým bambusářem svou představu a požadavky. Měl by se vás zeptat také na slunce a vítr na daném místě. Dle toho vám navrhne vhodné bambusy, pošle doplňující informace a upozorní na možné problémy,“ vyjmenovává to nejdůležitější Martin. On sám svou nabídku soustředí na ty nejodolnější a zároveň nejhezčí druhy, FargesiaPhyllostachys.

Bambusy nejsou nijak náročnou rostlinou na péči, častou chybou ale bývá nedostatek vody v zimě. Jsou to stálezelené rostliny, a listy tak odpařují vodu po celý rok. Jakmile v zimě teploty vyšplhají nad nulu, je důležité dopřát jim vydatnou zálivku. „Bambus přes zimu lidem většinou neumrzne, ale uschne. Nejlepší, co můžete proto udělat, je přihrnout k němu sníh. Chrání ho proti nepříznivým zimním podmínkám a při tání se bambus zalévá,“ radí zkušený bambusář.

Bambus na balkóně

A stejně jako zahradám sluší bambus i balkónům, které promění v oázu klidu uprostřed města. „Problém pěstování bambusu v nádobě je, že květináč v zimě snadno promrzne, což poškodí kořeny. V létě naopak rychle vysychá nebo jsou kořeny nadměrně zahřívány. Přirozeným řešením je velký květináč, který si potřebné vlastnosti vytvoří velkým objemem,“ vysvětluje Martin. A protože u nás žádný takový truhlík nenašel, dali s kamarádem Lukášem hlavy dohromady a vyvinuli truhlík boo.

Bambus v truhlíku na každý městský balkón.

Boo, truhlík pro šťastné bambusy

Truhlík má šikovné rozměry 80 × 52 × 57 cm, bambus vám tak na balkoně vytvoří hustou zelenou stěnu, květináč ale nezabere spoustu místa. Díky samozavlažovacímu systému zvládne nejen přebytečnou vodu zadržovat, ale samovzlínáním ji opět čerpat. A co je nejdůležitější, chrání bambus před přelitím. Díky kolečkům můžete s truhlíkem hravě manipulovat. Květináč je vyroben z plastového recyklátu a sibiřského modřínu. Je tak opravdu dlouhověký, ekologický a má výborné izolační vlastnosti, které ochrání rostlinu před mrazem.

Jaký typ bambusu vybrat?

Bambusu se daří i na jižně orientovaných terasách. Například rodu Phyllostachys, který je typický silnými a vysokými stébly, vyžaduje pět a více hodin slunce. Na slunných stanovištích vám tak poroste jako z vody. Naopak bambus keřovitého rodu Fargesia se hodně používá na živé ploty. „Co bambusům vyloženě nesvědčí, je vítr. Zejména zimní suchý vítr ve spojení s mrazem a sluncem. Pokud u vás fouká hodně, bambus nebude nejlepší volba,” upozorňuje Martin.

Také vám bambus učaroval? Mrkněte se na bambusářův web, kde najdete více bambusové inspirace.  

Foto: Martin Kučera

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.