Menu

Panelák bez předsíně a v industry stylu

Inspirace   |   8. 1. 2019   |   Autor: Rudolf Král

Zvenčí nízkého domu je zelený nátěr. Další zaměnitelná kostka pražského sídliště. Uvnitř se ale propadnete do jiného světa. Industriální styl respektuje „panel story“ 70. let. A bere si z ní to nejlepší.

místnost s červenou sedačkou

Nezalištované vstupní dveře a jeden chytrý věšák, na který se vejdou bundy celé rodiny. Strohost stylu vyvažuje snížený strop nebo měkké gauče s polštáři.

Architekt v tomto bytě vyšel z jednoduchého vzorce: využít to nejlepší, co na bydlení v paneláku je, zkombinovat to se super designem a respektovat, že panel je panel, ne anglická cihla nebo dřevěná chalupa.

Skvělé na panelových bytech jsou jejich dispozice 

Paneláky jsou hrozně prakticky řešené. Na druhou stranu člověka štve jejich unifikovanost: v podstatě „všichni“ bydlíme v nějakých pěti stejných bytech… Kdo by to chtěl? V subtilním 4 + kk ale stačilo vybourat jednu boční příčku – čímž zmizela předsíň – a vznikl velký prostor, který absolutně změnil dynamiku bytu a prozvdušnil ho. Spoustu místa ušetřily posuvné dveře. Navíc se jejich zavřením úplně změní atmosféra hlavního prostoru.

Překližka, beton a lino

Pokud byste si svůj byt chtěli vyřešit podobně, důležité je hlavně ctít materiál. V původních panelácích bylo PVC a vzhledem k tomu, jak se posunula jeho kvalita, není proč se linoleu vyhýbat. V tomto bytě byl na podlahách nejdřív beton, ten majitelé později vyměnili za marmoleum – kvalitní přírodní materiál. Barvou je věrný betonu, pro bosé nohy ale o dost lepší řešení.

Skříňky pod televizí i botník jsou sice na míru, ale z překližky, materiálu evokujícího 70. léta, kdy se tyhle domy stavěly. Navíc je to relativně levné řešení. Stěna za televizí je jen hrubě nahozená a natřená. Ozdobená originálními obrazy dělá fakt zajímavý dojem. Totální vychytávkou je snížený strop a osvícení hlavního prostoru z podhledů.

obývák

Dva gauče proti sobě ohraničují obývák a svádějí k povídání místo koukání na televizi.

Další retro ozvěna: velká tapeta v ložnici 

retro tapeta kytky v ložnici

Tapeta pokývá stěnu za postelí a celá ložnice je v podobných tónech.

… v kuchyni se nechávají vidět zásuvky i lahev jaru na lince.

Všechno je možné přiznat a navíc to ještě patří ke stylu. Čas tu odtikávají repasované původní hodiny. Velký kovový jídelní stůl je dělaný na míru a vydrží všechno.

Chystáte rekonstrukci? Spočítejte si, na kolik by vás vyšla měsíční splátka

Chci vědět víc...
Chystáte rekonstrukci? Spočítejte si, na kolik by vás vyšla měsíční splátka
kuchyně s jídelním stolem

Skříňky na míru, porcelán po babičce a nádražní hodiny… Mixujte styly taky podle své chuti.

Po svém!

Konferenční stolek pomalovali všichni členové rodiny při různých příležitostech. Takže je tak trochu taky sbírkou vzpomínek. Industriál spojený s výraznými doplňky může vypadat taky zajímavě.

pomalovaný konfereční stolek

Stačí černá fixa a máte rodinnou kroniku přímo na konferenčním stolku.

Líbí se vám industriál? Podívejte se, jak dostat do bytu trochu atmosféry z Brooklynu. 

Jednoduchost a design

Dětský pokoj, který není infantilní a přitom zůstává útulný. Jednoduché linie ctí třeba stolky a židle.

dětský pokoj kapsář s medvědem

Kapsáře v dětském pokoji zvládnete ušít sami.

pracovní stůl s knihovnou

Tenké nohy nábytku drží v prostoru lehkost a vzdušnost.

PS. Rozbijte unifikovanost

Největší nuda je, když se trend bere do důsledku. Z života i bydlení se vytrácí hravost a kontrasty. Jednolitost industry stylu skvěle rozbíjejí drobnosti: v obýváku útulný klipan z Ikey, v kuchyni starý porcelán a v pracovně stůl po dědečkovi,

pracovna stůl po dědečkovi

Starý stůl po dědečkovi potřeboval jen minimum péče, aby zase začal sloužit. Mít doma kus nábytku s historií je vždycky fajn.

Foto: redakce

 

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.