Efektivní využití interiéru s vysokými stropy a multifunkční nábytek jsou klíčem ke spokojenému bydlení v tomto mezonetovém bytě s rozlohou 42 m². Dispozicemi se sice řadí do kategorie 1+kk, ale díky rozložení obytných zón do třech výškových úrovní dělá mnohem prostornější dojem. Na majitele jeho nový domov působí skoro jako loft.
Čtyřmetrové stropy jako největší přednost
Aktivní mladý muž s množstvím zálib a koníčků si v roce 2018 pořídil garsonku situovanou do rohu bytového domu ve městě Tchaj-pej. Podlahová plocha nabízí jen něco málo přes 40 m², ale velkými okny se do interiéru během dne vlévá přirozené světlo ze dvou světových stran, takže byt působí větší. Stropy navíc dosahují výšky 4 metrů, což budoucího majitele okamžitě zaujalo jako příslib velkého potenciálu při horizontálním členění bytu.
Homogenita, čas a výška
Návrh svého mezonetu majitel svěřil do rukou architektů z ateliéru KC Design Studio. Autoři projektu přiznávají, že měli na začátku spolupráce mírné obavy. Nebyli si totiž jistí, zda se jim podaří navrhnout natolik flexibilní prostor, aby akčnímu majiteli dokonale vyhovoval. Společnou cestu ke vzájemné spokojenosti ale naštěstí prošlapali.
V Tchaj-peji jsou k vidění i další zajímavé interiéry.
Prostor a jeho využití designéři nejdřív podrobili důkladné analýze. Okamžitě tak zjistili, na jaké funkce klást v bytě důraz. Jejich pozornost si žádaly tři hlavní faktory – homogenita, čas a výška. Podle nich interiér rozčlenili na tři hlavní zóny, které nakonec ještě rozvrhli do třech různých výškových úrovní.
Tři obytné zóny, tři patra
Centrálně umístěná kuchyně a jídelna jsou homogenní zónou. Jasně dané funkce v nich totiž zůstávají po celou dobu užívání stejné. Faktor času se zaměřuje na oblast interiéru, kde majitel nejčastěji pobývá v bdělém stavu, což je samozřejmě obývací kout. Činitel s označením výška hraje roli v obytných prostorech, v nichž není nutná plná světlá výška.
Pracovna se nachází pod úrovní podlahy hlavní obytné místnosti. Schází se do ní po třech betonových schůdcích. Zařízená je minimalisticky a majitel si tu vystačil s nejzákladnějším kancelářským vybavením.
Ložnice propojená se šatnou se rozkládá v nejvyšším mezipatře, kam vede bytelné vestavěné schodiště. S ohledem na snížený strop jde o prostor určený výhradně pro spánek, četbu v křesle a skladování oblečení.
Nábytek má víc funkcí
„Přesto nám toto členění nezajistilo dostatek prostoru. Přišli jsme proto s návrhem na variabilní využití funkcí. V podstatě se tento koncept zaměřuje na vytvoření jednotného celku s propojenými funkcemi, které lze v případě potřeby využít samostatně,“ vysvětlují designéři.
Proto je například volná pracovní část kuchyňské desky otočná a při jejím vytočení do pravého úhlu se z ní stává pohodlný jídelní stůl. Více účelů plní také kovové schodiště, které prochází středem bytu a vede do mezipatra. Schodišťové zábradlí funguje zároveň jako policová a televizní stěna. A multifunkčně se dají využít i skladovací kapacity na stěně v pracovně.
Foto: Hey! Cheese