Bydlet s dalšími studenty ve společném bytě je obvyklá praxe všude na světě. Ve švédském Götenborgu na to ale místní vysokoškoláci šli jinak. Pořídili si krásné bydlení v nízkoenergetickém domku, kde prakticky veškeré nároky na elektřinu, teplo a teplou vodu uspokojí energie získávaná ze solárních panelů na střeše.
Moderní přístup ke společnému bydlení
Výhod spolubydlení si byla vědoma i parta 25 švédských studentů z technické univerzity v Götenborgu. V roce 2012 se proto pustili do společného projektu v oblasti komunitního a ekologického bydlení, který dostal název Halo. Klasické přednosti společného bydlení v něm zůstaly zachovány, jeho forma se ale oproti nejběžnější podobě spolužití v bytech podstatně proměnila. Halo je totiž prototyp energeticky úsporného domku, poháněného solární energií a pyšnícího se nízkými tepelnými ztrátami.
Ochranná ulita ze solárních panelů
Název jednopatrového domku o rozloze 70 m², který je uzpůsobený pro ubytování čtyř studentů, se odvíjí od jeho kruhového půdorysu. Halo, zkratka pro halové jevy, totiž odkazuje na optické úkazy v podobě kruhů či prstenců, které je možné vidět kolem Slunce. Přes samotný kruhový dům výrazně přečnívá střecha, obložená solárními kolektory, která vyvolává dojem ochranné ulity. A částečně tak i skutečně funguje, protože chrání venkovní terasu před deštěm a silným větrem. 
Čím méně zdí, tím lépe
Vnitřní prostory jsou rozloženy kolem středobodu domu, jímž je kuchyně navazující na technické zázemí a koupelnu, jediné dvě místnosti, které jsou od zbylého prostoru odděleny zdmi. Zbytek funkčních zón se rozkládá kolem nich a plynule na sebe navazuje. 
V první řadě tu najdeme jídelnu se stolem až pro 8 osob a společenský prostor. V Halo ho tvoří pokoj vybavený pohovkou, obývací stěnou s televizí a čtyřmi řadami integrovaných žebříkových stupínků, které na první pohled vypadají jako obyčejné police. 
Nájemníci je mohou využívat k odkládání věcí, primárně ale slouží jako přístupy ke každé ze čtyř oddělených postelí. Kvůli úspoře místa jsou vyvýšeny asi 2,5 metru nad zem. Dvě postele jsou umístěny do mezipatra nad technickou místností a koupelnou, zbylá dvě místa pro spaní skrývají v prostoru pod sebou dva pracovní koutky s psacími stoly a skříněmi. 
Ekologie je na prvním místě
Dům Halo dokáže ze slunečního záření vyrobit dostatek elektrické energie pro veškerý svůj provoz. Zároveň je vybaven rekuperací tepla a tepelným čerpadlem pro ohřev vody a vytápění objektu. Jeho součástí je také klimatizace či odvlhčovač vzduchu. Jako motivace pro vytvoření netradičního studentského domku zafungovala touha švédských studentů zúčastnit se mezinárodní soutěže Solar Decathlon. Její pořadatel, ministerstvo energetiky Spojených států, se touto formou snaží povzbudit mladé architekty z celého světa, aby vymýšleli a stavěli ekologické solární stavby, a tím přispěli k rozvoji udržitelné architektury. 
Foto: Team Sweden