Menu

Pěstování bylinek zvládnete i v bytě

Inspirace   |   23. 5. 2017   |   Autor: Lucie Drahošová

Čerstvé bylinky jsou v kuchyni učiněný poklad. Dodají totiž jídlu skvělou chuť a vůni. Vypěstujte si je letos doma, ať už bydlíte v domku se zahrádkou, nebo v panelákové garsonce.

_bylinky1

Šup se semínky do hlíny

Sázet můžete semínka všech bylinek, a to vždy do hloubky odpovídající dvojnásobku velikosti semínek. Po výsadbu můžete volit sadbovače, nebo rovnou květináč či truhlík, do kterého nasypete zahradnický substrát. Bylinky přitom nemusíte navzájem oddělovat a v truhlíku můžete bez obtíží pěstovat i více druhů pohromadě. Semínka však hlínou vždy jen poprašte, nikdy povrch neudusávejte.

_bylinky2

Nástrahy pěstování

Zasadili jste přesně podle pokynů, ale semínka ne a ne klíčit? Vliv mají i další faktory, jako je světlo, teplo či vlhkost. Pro klíčení bylinek je ideální teplota okolo 20 °C, umístění na prosvětlené jižní či východní straně a samozřejmě dostatečná vlhkost. Při klíčení nesmí substrát nikdy vyschnout. Z počátku můžete vlhčit rozprašovačem, po vyklíčení pak klasicky zalívejte.

_bylinky3

Pravidelná péče

Pokud semínka úspěšně vyklíčila, zbývá už jen bylinky pravidelně zalévat. Obvykle stačí dvakrát v týdnu. Na hnojení si bylinky příliš nepotrpí, a s ohledem na to, že je nejspíš budete jíst, není to ani vhodné. Nic složitého vás tedy během pěstování nečeká. Pokud dodržíte dostatečnou zálivku, doma vypěstované bylinky ze semínek vám vydrží měsíce. Koupit si samozřejmě můžete už i rostliny vzrostlé, zejména u těch ze supermarketu je ale délka života poměrně nejistá.

_bylinky4

Které bylinky se hodí do bytu

Pokud vás čeká pěstování v květináči na parapetu uvnitř bytu, bude pro vás nejvhodnější pažitka, petržel, bazalka, máta, majoránka, saturejka zahradní, koriandr, řeřicha, meduňka, oregano, rozmarýn či tymián. Konečný výběr by měl vycházet z toho, které bylinky v kuchyni používáte a které jsou vaše oblíbené.

_bylinky5

Před umístěním na balkon bylinky otužujte

Jestliže plánujete pěstování bylinek na balkoně, měli byste vzrostlé rostlinky nejprve otužovat, a to tak, že je budete po dobu deseti dní umisťovat na balkon, ale na chladnější noc je znovu vezmete dovnitř. Zároveň by bylinky na balkoně nikdy neměly být vystaveny přímému slunci – mohlo by je spálit.

Foto: gradysizemore.net, modernlandgirl.wordpress.com, interiordesign4.com, modernfarmer.com, wanderingangie.com

Lucie Drahošová

Lucie Drahošová, Redaktorka, co si potrpí na DIY věci a nebojí se sama přiložit ruku k dílu.

Bydlení je pro mě jednou z oblastí, kde se ráda realizuji i inspiruji. Baví mě zajímavé maličkosti a oceňuji všechno osobité a jiné. U mě doma nebo na chalupě najdete vlastnoruční kresby či psané citáty přímo na stěnách, DIY doplňky i recyklovaný nábytek, ale třeba i designové kousky, které jsem zahlédla někde ve výloze a jednoduše se do nich zamilovala.