Menu

DESIGNOVÁ KAMNA

Inspirace   |   27. 9. 2022   |   Autor: redakce

Není dne, kdy by nás novinové titulky nevarovaly, že letos v zimě se moc neohřejeme. Malou pojistkou pro dosažení určitého komfortu však v nastalé situaci mohou být krbová kamna a vložky. Máte-li rádi designová řešení, uhranou vás solitérní litinové krby od legendární francouzské značky Focus, severských kamnářů i českých výrobců.

Po náhradním nebo alespoň doplňkovém způsobu vytápění se teď poohlížíme snad všichni. Místo plynu a elektřiny zkoušíme rychle nainstalovat solární panely nebo tepelná čerpadla, kdo krby v domě nebo na chalupě má, ten jim dopřává revizi, a kdo je ještě nemá, ten o jejich pořízení a vestavbě minimálně uvažuje.

Naším cílem je na blogu předkládat nejlepší možnou inspiraci, proto dnes opět míříme vysoko a začínáme doporučením na nejikoničtější solitérní krby značky Focus. Všichni lepší architekti je znají a přejí si dostat příležitost je alespoň jednou použít, pokud se jim to už v nějakém projektu nepoštěstilo.

Foto: Focus

Foto: Focus

Foto: Focus

Na všech krbech Focus je poznat rukopis Dominiqua Imberta, který je navrhuje tak, aby „měly duši“. Jsou dominantní, a přesto elegantní a díky tomu, že pro ně již v 70. letech vymyslel způsob instalace zavěšením, působí odlehčeně. Dnes existují desítky různých modelů, některé mezitím vznikly i ve verzi nástěnné, ale model Ergofocus, Gyrofocus a Bathyfocus zůstávají unikátem, který bude se zatajeným dechem obdivovat každá návštěva – a to i ve chvíli, kdy v krbu nebude hořet.

Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života a tím, že krby Focus dovolují mít „ohniště“ uprostřed pokoje, kde je blíž našim očím, náš požitek narůstá. Navíc s většinou krbů lze otáčet minimálně o 80 ° a maximálně o plných 360 °! Kromě klasické varianty na dřevo vyvinul Focus modely na plyn a poslední novinkou je inovativní krb s názvem Ergofocus Holographik, který obsahuje keramická polena.

Vytvářejí „virtuální, zdánlivý oheň“, který je ovšem poháněn elektřinou. Tento holografický oheň je neuvěřitelně realistický! Kouřovod je v tomto případě čistě dekorativní, což znamená, že neexistují žádná omezení při instalaci a že se krb perfektně hodí pro veřejné prostory například v hotelech a restauracích či na dalších místech, které mají přísné bezpečnostní standardy.

Škoda že se uvedení novinky sešlo se sílící energetickou krizí – v současnosti je tak největší poptávka po spalovacích „starouších“. (Podobnou estetiku, jako má Focus, nabízí i značka Cocoon Aeris. Ty však obdivovatele moc neohřejí, poněvadž jsou to biokrby na biolíh. Ale podívanou skýtají také fascinující.)

Foto: Cocoon Fires

Pro které další renomované výrobce máme spolu s architekty slabost? Mohli byste hádat třikrát a uhádli byste asi hned napoprvé. Ano, dlouhé zimy a tradičně dobrý vkus zapříčinily, že jsou to severské kamnářské firmy jako Scan, Stûv, Nordpeis či Jotul. Kamna mívají organické tvary i průhledy nabízející neobyčejné výhledy na oheň, některé i chytré detaily, např. kličku z tvrzeného skla, co se nepřehřívá.

Foto: Scan

Foto: Nordpeis

Kdykoli můžeme s klidným svědomím doporučit českou konkurenci, činíme tak. A proto seznam světových kamnářských značek vyvažujeme dvěma českými: AmbiFire a Romotop. Také u nich se objevuje sice ne až tak organický, ale alespoň silně eliptický tvar s možností otáčení na noze (modely Musca od AmbiFire a Laredo od Romotopu), nicméně hranatá kamna vedou (modely Ornax, Phoenix, Aledo, Fantasy aj.).

Foto: AmbiFire Musca

Foto: AmbiFire Taurus

Foto: Romotop

Foto: Romotop

Jestliže chceme mít krbová kamna jako primární zdroj tepla pro větší byt nebo dům, měli bychom uvažovat nad kamny s teplovodním výměníkem, napojeným na rozvod tepla do jednotlivých místností prostřednictvím trubek a radiátorů. Některé typy výměníků nemusí být připojeny nastálo, je možné je odstavit, nahradit záslepkou a v případě nutnosti zase znovu do systému zapojit. Ještě ekonomičtějším a ekologičtějším řešením jsou kamna s terciárním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.
redakce

redakce, tady je moje.

Na život ani na bydlení neexistují šablony. Nemáme stejný vkus nebo názory. Jedna věc nás ale spojuje. V našich bytech a domech se nefandí stereotypům.