Jak vypadá typická dámská domácnost? Stereotypní odpověď by mohla znít: velký botník, skvěle vybavená kuchyně, květinové dekorace a interiér laděný třeba do stylu Provence. Architekti však hlásí, že takové představy už dávno neplatí. Emancipované ženy současnosti si totiž potrpí spíš na praktičnost než na konkrétní doplňky a barvy.
Po čem touží moderní ženy?
Na španělské studio Egue y Seta se v posledních letech obrátila celá řada žen s přáním, aby jim pomohlo navrhnout vzhled nového domova. Architekti si přitom všimli, že jejich klientky kladou velký důraz na zařízení bytu, které bude ušité na míru přímo jim, a příliš se nestarají o obecně zažité představy, jak by jejich bydlení mělo, nebo naopak nemělo vypadat.
Další zajímavý interiér z katalánské metropole na vás čeká tady.
Zkušenosti architektů ukazují na to, že nezávislé a časově vytížené ženy požadují spíš chytrý design interiéru než konkrétní vybavení, barvy nebo styly obvykle spojované s výhradně ženskými domácnostmi. Studio Egue y Seta se proto začalo společně s klientkami zamýšlet nad tím, jaký by vlastně takový ženský domov 21. století měl být. I travel bloggerka Weef sází na praktičnost a minimalismus. Podívejte se na video z návštěvy.
Domácnost, kde není dostatek místa pro stereotypy
Vlastní pojetí moderního ženského bydlení teď architekti demonstrují na aktuálním projektu renovace podkrovního mezaninu v Barceloně, o kterém říkají: „Odvážili jsme se navrhnout domov, kde se ženský prvek pojí spíše s potřebou funkčního rozvržení prostoru a s životním stylem, který nepodléhá genderovým stereotypům, než s vyzdvihováním citlivosti, intimity a péče o druhé.“
Prosvětlený půdní byt s výhledem na Barcelonu
Půdní byt s pěkným výhledem na město má obdélníkový půdorys s rozlohou 48 m². Jeho strop je zvýšený a mírně zkosený, ale šikmina místnosti neubírá na prostoru ani prosvětlenosti. Čistý a světlý dojem z interiéru se architekti snažili podtrhnout, a proto volili bílou výmalbu stěn, otevřený půdorys a na maximum vytěžili velká francouzská okna, která během dne garantují přísun přirozeného osvětlení.
Kuchyňská linka se tmavých odstínů nebojí
Na vstupní zónu bytu bez přerušení navazuje jednoduchá kuchyňská linka v matném celočerném provedení. Z linie antracitových skříněk, spotřebičů, podlahových dlaždic a obkladů stěny vystupuje pouze nerezový dřez a otevřená dřevěná police.
Rozměrná rohová sedačka jako centrum domova
Za kuchyňskou linkou se interiér otevírá do rozsáhlejšího obývacího pokoje orientovaného směrem k balkónu a tento venkovní obytný prostor se s bytem propojuje prostřednictvím francouzského okna. Společenské zóna se může pochlubit hned dvěma dominantami, které se vzájemně doplňují. Jsou to rohová pohovka a objemná knihovna šplhající až ke zvýšenému stropu.
Jídelna v zákrytu
Obytná část místnosti nabízí i velký stůl, který majitelka využívá alternativně jako jídelní či pracovní. Navíc si u něj může vybrat sezení na židli, nebo na pohodlné lavici s polstrováním. Za jídelnou se pak ještě ukrývá kontrastní černobílá koupelna s toaletou.
Privátní mezanin na spaní
Ložnice se rozkládá na samostatném mezipatře, kam stoupá praktické pevné schodiště. Pod schody do mezaninu zbylo místo pro vestavěnou komodu, která slouží také jako klidový koutek bokem od hlavního společenského dění v bytě.
Foto: Vicugo Foto