Menu

Moderní mini domek s vlastní virtuální asistentkou

Inspirace   |   22. 9. 2018   |   Autor: Klára Beščecová

Stoupající zájem o malometrážní bydlení dává prostor mladým firmám s novými a ještě vychytanějšími nápady. Řadí se mezi ně i start-up Kasita, který nedávno představil novinku plnou originálních úložišť a technických vymožeností. Jeho chytrý a pohodlně vybavený mikro domek totiž disponuje hlasem ovládanou virtuální asistentkou, která má pod palcem kontrolu nad domácími spotřebiči.

Mikro dům jako výsledek experimentu

Společnost Kasita založil univerzitní profesor Jeff Wilson poté, co sám na sobě vyzkoušel neobvyklý experiment. V roce 2014 se rozhodl žít celých 12 měsíců v obydleném kontejneru o neuvěřitelně malých rozměrech 3 m². Sám přiznává, že šlo o extrémní pokus, jenž měl otestovat možnosti a limity bydlení na malém prostoru. Tato zkušenost v Jeffovi zanechala ohromný dojem a právě díky ní se po roce z kontejneru stěhoval s konceptem chytrého příbytku Kasita v ruce.

Hodí se na zelenou louku, do města i na střechu

Jeff zdůrazňuje, že Kasita není vyrobena ze zrenovovaných přepravních kontejnerů a není ani mobilní. Základ tvoří pevný ocelový skelet doplněný o prosklený výklenek v průčelí. Doba dodání se obvykle pohybuje kolem sedmi týdnů, a jakmile je domek na svém místě, už se pokládá za permanentní stavbu. Díky tvaru jednoduchého kvádru se hodí do center měst, na otevřená prostranství i na dvorek. Umístit se dá také na méně obvyklá místa, jako jsou ploché střechy vyšších staveb. Jednotlivé moduly lze také seskládat na sebe.

Podívejte se na dům z kontejnerů, který si poskládáte podle svých potřeb.

Inteligentní domácnost poslechne na slovo

Rozvržením prostoru připomíná Kasita klasický domek či byt s dispozicí 1+kk. Vybavením se však vyrovná inteligentním domácnostem, které jejich majitelé snadno ovládají hlasem nebo pomocí mobilních aplikací. Kasita má totiž zabudovanou chytrou virtuální asistentku Alexu s připojením na WiFi a hlasovým ovládáním. Alexa umí spravovat různé domácí přístroje, jako je třeba rádio, osvětlení, pračka, termostat nebo budík. Pamatuje si také přednastavené programy. Během ranního vstávání tak třeba v nastavený čas automaticky spustí budík, rozsvítí světla, naladí klidnou hudbu a zapne kávovar. Alexu je možné pořídit i u nás, její cena začíná zhruba na 1300 Kč.

Promyšlená úložiště schovaná v podlaze i nábytku

Domek měří na šířku asi 3,5 m a na délku 9,5 m, takže jeho podlahová plocha vychází přibližně na 33 m². Strop má v téměř čtyřmetrové výšce, což umožnilo rozvrstvení interiéru do několika úrovní. Vznikla tak objemná úložiště v podlaze nebo ve schůdcích, a prostor se rozčlenil na jasně vymezené zóny.

Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Chci vědět víc...
Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Do interiéru se vchází přes zádveří s šatní skříní a vstupem do koupelny. Ta je vybavená walk-in sprchovým koutem, umyvadlem a toaletou, nad níž Jeff navrhnul praktickou skříňku. Pračka kombinovaná se sušičkou se už do koupelny nevešla, ale je vestavěná do rohu kuchyňské linky, která je těsně vedle ní. Kuchyni nechybí velká pracovní plocha, která se částečně používá jako jídelní pult. Další její vybavení zahrnuje dřez, lednici, varnou desku a mikrovlnku. Podlahu vedle linky lze vyklopit a využít ji jako zapuštěné úložiště.

Relaxační zónu tvoří obývák kombinovaný s ložnicí

Hlavní obytný prostor je snížený o úroveň dvou schůdků, v nichž jsou další úložné kapacity. Během dne je centrem této zóny pohodlné sofa, které se přes noc mění na dvoulůžko. Opět tu nechybí skryté odkládací prostory, tentokrát jsou v područkách, kde jsou navíc integrované zásuvky pro nabíjení telefonu. V proskleném výklenku se nachází relaxační zóna laděná do stylu zimní zahrady. Výklenek je opět zvýšený o dva schůdky a přepažený nízkou dřevěnou sedací lavicí s dalším úložištěm.

Foto: Kasita

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.