Úžasným omlazením prošel londýnský byt ze 70. let. Majitelé si kromě proměny zastaralého designu přáli také lepší využití celého prostoru a úspornější provoz domácnosti. Architekti jim všechna přání splnili. Celou modernizaci bytu navíc pečlivě zdokumentovali a fotografie před rekonstrukcí a po ní prozrazují, že tenhle byt ušel ke své současné podobě pořádný kus cesty.
Když rekonstrukce, tak kompletní!
Byt s rozlohou 56 m² se nachází v prvním patře bytového domu v severní části Londýna poblíž rozlehlého parku Primrose Hill. Stejný název nese i samotný projekt renovace, za nímž stojí architektonické studio Amos Golreich Architecture. Právě na něj se v roce 2016 obrátil manželský pár s požadavkem na kompletní modernizaci interiéru.
Mrkněte i na další londýnské inspirace.
Z autodílny až po moderní byt
Budova, kde byt leží, má dlouhou historii. Původně šlo o nebytové prostory využívané pro účely autodílny a sirotčince. Až v 50. letech se z nich stala ubytovna a teprve o dalších 20 let později začaly na jejím místě vznikat klasické bytové jednotky.
Od té doby se v bytě nic zásadního nezměnilo. Zastaralé vybavení, nepraktické dispozice a dávno překonaný design interiéru už ale přestal majitelům vyhovovat. Na doporučení sousedů se obrátili na studio, které už rekonstruovalo jeden z vedlejších bytů. A chybu rozhodně neudělali, protože architekti po předchozí zkušenosti dobře znali slabá místa interiéru.
Víc světla i prostoru
Za hlavní nedostatky bytu označili nepraktické dispozice. Rozhodli se tedy posunout několik stěn, a jednu příčku dokonce úplně odstranili. Vyřešili také malý objem úložného prostoru. Modernizovaná verze bytu klade speciální důraz právě na úložiště v podobě velkokapacitních vestavěných skříní, skříněk i poliček. Možná by i tady pomohl ostrý detox šatníku.
Úspornější domácnost jako jedna z priorit
Další neduh představovaly staré rozvody. Všechny proto nechali vyměnit za nové a v bytě navíc přibylo i podlahové topení. Architekti také nahradili špatně těsnící okna novými dvojskly. Náklady na provoz domácnosti nakonec pomohla zregulovat i výměna všech svítidel za úsporná.
Přesouvala se okna i dveře
Z původního rozložení bytu na 3+1 architekti udělali 3+kk. Obývací pokoj tvoří jeden otevřený prostor propojený s pracovním a kuchyňským koutem. Jelikož měla původní kuchyně vlastní okno a přesunem o něj přišla, dali architekti do nové kuchyně aspoň interiérové okno.
Posun kuchyně dovolil zvětšit a prosvětlit ložnici, která slouží také jako pracovna. Hlavní ložnice má integrovanou šatnu se zrcadlovou stěnou, která pokoj opticky zvětšuje a násobí v něm denní světlo.
Byt má také samostatnou koupelnu s vanou propojenou se sprchovým koutem. Promyšlená změna dispozic dovolila do bytu přidat ještě samostatnou toaletu.
Nadčasové barvy i výrazné akcenty
Materiály a barvy volili architekti s rozvahou spíše neutrální a hodně nadčasové. V celém prostoru se snažili udržet jednotnou linii. Podlahy jsou dřevěné, pouze v koupelnách a na WC položili kvůli větší odolnosti proti vlhkosti a snazší údržbě světlou dlažbu a mozaiku.
Barevné akcenty v podobě nábytkových solitérů a dekorací pak interiéru dodávají potřebnou individualitu.
Foto:Rory Gardiner