S jarem přichází nejoblíbenější část roku každého milovníka rostlin. Pokojovkám pučí nové lístky, rostou jako z vody a také volají po přesazení. Jak vybrat správnou zeminu a kdy je naopak lepší rostlině květináč neměnit? Připravili jsme pro vás velkého průvodce přesazováním.
Připravte květiny na přesazování
Většina pokojovek, vyjma kaktusů, sukulentů a begónií, ocení, když jim dopřejete pořádnou sprchu. Zbavíte tak listy prachu a rostlinám to v novém kabátku bude ještě více slušet. Důležité je pak pokojovky zalít jeden až dva dny před přesazováním. Květináče je důležité pečlivě vymýt, ty keramické a terakotové nechte přes noc namočené ve vodě. Bez namočení totiž vsáknou veškerou vodu ze substrátu a pokojovka by zbytečně žíznila.
Co budete potřebovat:
- Kvalitní zeminu. Výběr správného substrátu je podstatný. Ovlivňuje schopnost kořenů pojmout vodu, propouštět vzduch a udržet si živiny. Záleží samozřejmě na typu rostliny. Pro sukulenty, kaktusy, citrusy nebo masožravky doporučujeme koupit speciální směs s vyváženým obsahem pH dle potřeb konkrétního druhu. Tropické rostliny, které pěstujeme jako pokojovky, mají rády rašelinové substráty s minerálními hnojivy a obohacené o kůrový kompost, perlit, kokosová vlákna nebo ušlechtilé houby podporující odolnost rostlin. Taková zemina je bohatá na živiny, kořeny v ní dýchají, je propustná a má správné pH.
- Drenáž. V květináči je pro rostlinu nepostradatelná. Postará se o to, aby voda z podmisky postupně prosakovala do hlíny. Zabraňuje také uhnívání kořenů a rozbahnění substrátu v důsledku přelití. Jako drenáž použijte keramzit, hrubý štěrk nebo střepy z rozbitých keramických květináčů.
- Květináče a podmisky. Ideální variantou jsou terakotové nebo keramické, které jsou propustné a kořeny v nich mohou dýchat po celé ploše (nejen svrchu, jako je tomu u plastových nádob). Keramika nebo terakota navíc dokážou přebytečnou zálivku odpařit skrze stěny květináče, a nehrozí tak uhnívání kořenů. Pro zapomnětlivce ale budou lepší volbou plastové květináče, ve kterých se substrát udrží déle vlhký.
Jak poznat, že rostlinka potřebuje přesadit?
Každá rostlina jednou za rok ocení výměnu substrátu s novou dávkou živin. Ne vždy však potřebuje přesazovat do většího květináče. Některé pokojovky, jako jsou potosy, orchideje, fíkusy, monstery nebo třeba svícníky, dávají naopak přednost květináčům menším. A jak poznat, že je čas na větší nádobu? Kořínky se derou ven a prorůstají drenážním otvorem, rostlinka roste pomaleji nebo přepadává.
A jde se na to:
- Vytáhněte rostlinu z původního květináče. Pokud kořeny prorůstají odtokovou dírkou, květináč rozbijte nebo rozstřihněte. Prohlédněte kořenový obal pokojovky. Nejsou tam larvy smutnic nebo jiné potvory? Poté ostrým nožem uřízněte uhnilé kořínky, pokud rostlina nějaké má, a opatrně odstraňte část hlíny, která je prorostlá kořeny.
- Na dno květináče nasypejte vrstvu drenáže tak, aby se rovnoměrně rozprostřela po celém dnu.
- Na drenáž nasypejte vrstvu substrátu, poté do květináče posaďte rostlinu (pokud potřebuje oporu, v této fázi přidejte i tyčku) a celou ji obsypejte zeminou až 1 cm pod okraj květináče.
- Teď už jen stačí substrát okolo rostliny jemně zatlačit a je hotovo.
Přesazeno. A co dál?
Přesazenou pokojovku zbavte suchých a poškozených listů. Pokud květina potřebuje zastřihnout nebo tvarovat, udělejte to teď. Tím, že rostlinu omladíte, podpoříte zakořeňování v novém. Na závěr ji lehce zalijte a následující dva týdny pokojovkám dopřávejte zálivku opatrně, po přesazení jsou totiž náchylné na přelití.
Foto: Annie Spratt, Neslihan Gunaydin, Giulia Bertelli on Unsplash