Opotí se vám víčka při vzpomínce na loňské parné letní večery, které proměnily váš obývák v saunu a ložnici v horoucí peklo? Pamatujete, jak jste zkoušeli nocovat na dlaždičkách v koupelně a potom se dospávali v práci u klimatizace? Letos nás to pravděpodobně čeká znovu. Zkusme se na to připravit lépe, než čeští silničáři na sněhovou kalamitu v prosinci. Sestavili jsme pro vás takový krizový plán. Víme, jak vypudit nesnesitelné horko z bytu v pěti krocích.
Temno jako od Jiráska
Asi vás nepřekvapí, že jsou to právě okna, kterými se do bytu dostanou sluneční paprsky. Nemusíte je však vyzdít, abyste dostali ovzduší na příjemnější teplotu. Nejsnazší je zatemnit je kombinací žaluzií a klasických textilních závěsů. Ráno se tedy vyvarujte naučenému roztahování záclon, a naopak je nechte bránit ložnici před spalujícím sluncem po celý den. A takové závěsy se mohou stát další designovou chloubou vašeho obydlí. Zkuste si třeba nějaké za pár korun vyrobit.
Průvan do každé domácnosti
Ten pocit, když se venku s večerem trochu ochladí, a vy si osvěžující vánek vpustíte do bytu, je k nezaplacení. Toto pravidlo nejspíš všichni známe, větrání má bohužel smysl jen při venkovní teplotě do 25 °C. Věděli jste, že se průvanu dá využít, i když teploty neklesají? Stačí si otevřít okna do světlíku, na severní stranu, do sklepa či dveře do nejchladnější místnosti, a cirkulace vzduchu vám vymění vydýchaný a horký vzduch za čerstvý.
Chyťte vítr
Pokud váš byt nedisponuje žádnou možností, jak se dostat k chladnějšímu vzduchu, přijde vám vhod větrák: otáčecí, závěsný na strop, stojanový, stolní, zkrátka jakýkoli vám padne do oka – na oči však pozor, při intenzivním fučení na obličej si můžete způsobit zánět spojivek. Při orientaci oken ložnice do rušné ulice se noční větrání proměňuje na koncert nepříjemných a rušivých zvuků. Větrák tento problém vyřeší, navíc se jeho monotónní hučení využívá jako zdroj tzv. bílého šumu, jenž napomáhá snadnějšímu usínání.
Klíčové je umístění přístroje, nejlépe do rohu místnosti spolu s nastavením otáčení hlavice. A ještě menší ekonomický tip – nenechávejte zapnuté větráky za své nepřítomnosti, zbytečně by provětral vaše výdaje za elektřinu. Také doporučujeme si větrák opatřit včas. Když loňská vedra kulminovala, byly větráky všude beznadějně vyprodané.
Síla pyžama
Chcete si vychutnat příjemný pocit ochlazení po studené sprše? Vlezte si do hedvábného, saténového či lněného pyžama. Mnoho z nás spí v létě radši bez pyžama, nicméně vhodné materiály spolu s prodyšným bavlněným povlečením zaručují déle trvající blaho z chladu. Náš tajný tip zní, umístit pyžamo nebo prostěradlo před spaním na chvíli do mrazáku. Funguje to!
Chlaďte se zevnitř
Teplé pivo nikoho nepotěší, ale studené nápoje tělo naopak zahřívají, takže radíme vynechat. Kýženého ochlazení docílíme pitím vlažných nebo odstátých čajů či vody s citrusy a mátou peprnou, to je vlastně takové mojito pro chudé a zpocené.
Uchovejte si vzpomínky na horké léto, až se budete v zimě snažit šetřit za topení.