V moskevské čtvrti Igralnaya nyní probíhá pravé stavební šílenství. Na jeho konci by se natěšení majitelé měli dočkat zbrusu nového, moderního a barevného bytu s dispozicemi 1+1 a rozlohou 34 m².
Design malometrážního studia dostal na starosti tým designérů z ateliéru Geometrium, který se na projekty vedené v podobném – moderním a eco-friendly – duchu specializuje. Majitelé bytu designéry oslovili se zadáním návrhu plnohodnotného městského bytu, který bude sloužit pro občasné užívání. Samotní majitelé se totiž do bytu nechystají rovnou nastěhovat. Mají ho v plánu využívat jen příležitostně jako klidné místo pro práci i odpočinek, ale také jako hostinský apartmán, kde budou moct ubytovat své příbuzné nebo přátele, kteří je jezdí pravidelně navštěvovat.
Jeden byt pro hodně lidí
Za základ interiérů si zvolili skandinávský styl. Učarovaly jim hlavně odlehčené neutrální barvy ve větších plochách a přírodní materiály. Spojení, které dýchá klidným a rozvážným dojmem, a přitom jde vyznění interiérů pomocí barevných dekorací snadno obměňovat, a tudíž i přizpůsobit momentálním obyvatelům bytu. Místnosti v bytech s nevelkou podlahovou plochou designéři často propojují, aby prostor působil vzdušně. Vlastníci tohoto bytu se však trendu boření příček rozhodli vzepřít a v tomto případě dobře udělali.
Vchodové dveře ve výrazné barvě
Hned vstupní předsíň proto zůstala od zbytku obývaných místností oddělená. Její jasně danou funkci, která se nemísí s žádným jiným účelem, designéři ještě podtrhli pomocí optického vymezení dřevěnými lamelami, jimiž obložili stěnu i strop vedle vchodu do bytu. Přes malé rozměry se do předsíňky vešly všechny nezbytnosti od otevřeného botníku přes poličku na klíčky, věšák na kabáty až po zapuštěnou skříň s posuvnými dveřmi. Nejvýraznějším prvkem jsou ale sytě modré vstupní dveře.
Posuvné systémy šetří místo
Hned vedle šatníkových dveří umístili vstup do koupelny opatřený zrcadlem, který také využívá posuvného systému. Šetří tím další potřebné centimetry v koupelně. Ani v té nic zásadního nechybí. Sprchový kout designéři obložili snadno omyvatelnými dlaždičkami s geometrickým dekorem, zbytek místnosti vymalovali voděodolnou barvou. O úložný prostor se stará integrovaný policový systém a ručníky budou vždy příjemně nahřáté díky vyhřívanému věšáku na stěně.
Kuchyně, kde se jídlo užívá
Naproti koupelně leží kuchyně. Zařízená je tak, aby fungovala nejenom jako místo, kde se jídlo chystá a požívá, ale kde se také užívá a vychutnává. Místnost je opatřená kulatým rozkládacím stolem, kde se pohodlně najedí čtyři lidé. Na rozšířeném okenním parapetu designéři ještě nachystali příjemný koutek, kde se dá snadno trávit.
Pohodička u filmu nebo bio krbu
Hlavní společenský pokoj je vyhrazený odpočinku a zábavě. Rozvržení nábytku se tomuto záměru přizpůsobilo v maximální možné míře. Pokoj je rozdělen na dvě poloviny pomocí zvýšeného pódia, pod nímž se ukrývá dvoulůžková postel. Přímo na platformě je zóna určená ke společenské konverzaci nebo ke sledování filmů. K tomu vybízí pohodlná pohovka, sedací vaky a ve stropě zabudovaný projektor i ozvučovací systém.
Před protější stěnou s úložnými prostory se spouští promítací plátno. Pokud se zrovna nepromítá, mohou se aktuální uživatelé bytu těšit z vestavěného bio krbu, ve kterém hoří skutečný oheň. Jako palivo mu slouží biolíh, který neprodukuje žádný kouř ani saze.
Originální pracovna na balkóně
Poslední užitnou plochu zastupuje zasklený balkón, který je možné využívat celoročně jako útulnou pracovnu nebo čítárnu. A vešel se sem dokonce i parádní dalekohled, kterým je možné v noci sledovat hvězdnou oblohu.
Foto: Geometrium