I na hodně omezené ploše 16 m² se dá vybudovat pohodlné bydlení pro dva. Malé, ale vzdušné a neuvěřitelně prosvětlené studio se nachází v nejvyšším patře staršího bytového domu a svým jednoduchým a účelným zařízením plně dostojí standardům, které se očekávají od moderního bydlení.
Když se potká interiérový a produktový design
Návrh nápadité rekonstrukce pochází z architektonické kanceláře Eliementi, jejíž zakladatel je architektem a současně také interiérovým a produktovým designérem v jedné osobě. Při navrhování interiéru uplatnil své zkušenosti z práce v Paříži, Londýně i Miláně a jako produktový designér si dal zvlášť záležet na praktičnosti variabilního nábytku.
Dokonale umístěný městský byt
Jednopokojové střešní studio má velmi strategické umístění. Nachází se v jedné z nejstarších bejrútských čtvrtí Achrafieh, odkud se dá snadno pešky dojít do centra města, takže se jedná o velmi žádanou lokalitu mezi místními i turisty. Samotný byt je situován do nejvyššího patra domu, díky tomu mu ani v hustší zástavbě nechybí dostatek denního světla proudícího sem celkem šesti výborně rozmístěnými okny. Spousta přirozeného osvětlení a světlé ladění stěn i vybavení tvoří protiváhu k menším rozměrům a interiéru dodávají dojem vzdušnosti.
Pěkně v jedné řadě
Půdorys bytu odpovídá protáhlejšímu obdélníku. Většina obytných zón proto tvoří jednu linii podél delší stěny. Prostor jedné z kratších stěn vyplňuje spací kout vybavený manželskou postelí s úložným prostorem pod matracemi. Nechybí tu důležité maličkosti jako vhodně rozmístěné odkládací plochy, vypínač na světlo ani elektrické zásuvky. Architekt si dal hodně záležet na flexibilitě prostoru. Soustředil se i na ty nejmenší detaily. Prakticky každý kousek nábytku v sobě zahrnuje nějaký skrytý prvek či úložný nebo odkládací prostor, čímž šetří místo a zvyšuje komfort. Na spací zónu navazuje pracovní stůl, který je prakticky umístěný pod jedno z oken. Hned vedle stolu se nachází objemnější skříňka, jejíž horní část plynule navazuje na desku stolu, kterou tak prodlužuje. Z druhé strany funguje stejná deska jako odkládací plocha vedle pohovky.
Nenápadná úložiště
Pohovka hraje roli hlavní společenské zóny interiéru. Umístěná je tak, aby se z ní dala pohodlně sledovat televize u protilehlé stěny. Tato část bytu nabízí další úložné prostory, především v oblasti pod TV stolkem a v závěsné skříňce nad ním. Úložiště ukrývá i samotná pohovka, pod níž se podařilo schovat konferenční stolek, odpadkový koš i podnožku.
ČTĚTE TAKÉ: 5 rad, jak doma uskladnit pomůcky na cvičení.
Kuchyňský koutek i samostatný jídelní stůl
Lineární návaznosti se drží i rozkládací jídelní stůl. Ve složené podobě vůbec nepřekáží v průchodu bytem, když je rozložený, pohodlně se u něj nají tři lidé. Další v řadě je kuchyňský kout. Jde sice o malinký prostor, ale zato účelně vybavený. Vešel se dřez, umyvadlo, lednice, dvouplotýnkový vařič, úložné prostory na nádobí a našlo se i místo na pračku.
Dokonale prosvětlená koupelna
Poslední část bytu patří koupelně se sprchovým koutem. Architekt ji chytře umístil za prosklené dveře, takže hlavní část bytu ani koupelna zbytečně nepřicházejí o světlo, ale přitom se podařilo zachovat dostatek soukromí.
Foto: Marwan Harmouch