Menu

První Vánoce bez rodičů: jak si to užít a nepřijít o rozum

Inspirace   |   5. 12. 2019   |   Autor: Pavlína Jelínková

Je to letos poprvé, co se chystáte strávit Vánoce bez rodičů. Jste už unavení z vánočních hádek, přecpaného domu, manického uklízení, stresu a nepohody a prostě jste se rozhodli, že to letos uděláte po svém. Třeba s partnerem či přáteli. Je to velký krok, ale každý někdy musí vyrůst a tvořit si svoje vlastní tradice je vzrušující.

Jak to udělat, aby měly vaše svátky opravdové kouzlo a neobrečeli jste je vy ani vaše peněženka? Přinášíme vám pár tipů, jak si přenést kouzlo rodinných Vánoc do svého dospělého života.

Jak jim to říct?

Už jste se rozhodli o tom, jak letošní svátky budou vypadat, ale pořád se trochu bojíte, jak se s tím smíří vaše rodina? Existuje vůbec nějaká ideální cesta, jak jim říct, že s nimi letos na svátky nebudete? Nám se osvědčilo komunikovat na rovinu a s předstihem, aby to vaši milí do Vánoc stihli strávit. Vysvětlete jim, že to není kvůli tomu, že s nimi nechcete trávit čas, ale že už si připadáte dost dospělí na vlastní svátky. Pozvěte je třeba k sobě na Štědrý den na oběd a ujistěte je, že se mezi svátky určitě doma objevíte.

Se slevou na vánoční dekorace to půjde samo!

Chci vědět víc...
Se slevou na vánoční dekorace to půjde samo!

Jídlo je základ

Sváteční jídlo sbližuje, ale všechno má svoje mantinely. Je vám už úzko z každoročních velehor bramborového salátu, který se u vás doma připravuje ideálně v dětské vaničce, kilometrů řízků, stohů chlebíčků a tolik druhů vánočního cukroví, že je nestačíte všechny ochutnat ani za týden. Vymyslete si vlastní sváteční menu, které vás bude těšit. Může být minimalistické, tradiční nebo moderní. Nikdo vás letos nebude nutit jíst nenáviděnou rybí polévku. Vyměňte ji klidně třeba za dýňovou. Tradice si letos tvoříte vy.

Jenom to dobré

O Vánocích si chceme být co nejblíž, starat se o své blízké a dopřát jim všechno, po čem touží. Občas se u toho ale dostaneme do stresového kolotoče, ze kterého nemáme radost my ani naši milovaní. Zkuste si stres a shon do svých vánočních zvyklostí nepřidávat. Dávejte minimalistické a symbolické dárky, nakupujte jen v množství, které je potřeba, zhluboka dýchejte poklidnou atmosféru a najděte si čas pro sebe. Tak se před vámi brzy vyjeví opravdová vánoční podstata a vy si užijete svoje první vlastní Vánoce bez stresu a v povznesené náladě.

Víte, že dárky se dají třeba swapovat?

Zdobte hlavně duši

Vánoční výzdoba k tomu prostě patří. Svíčky, vůně hřebíčku a skořice, světelné řetězy. To je spousta věcí, které je potřeba pořídit, pokud slavíte Vánoce poprvé sami. Naštěstí se to dá udělat i bez velkých investic. Vánoční ozdoby můžete vyrobit, stejně tak jako dekorace na dveře či do oken. Pokud jste milovníci starých věcí, úžasné vánoční ozdoby se také dají za pár korun pořídit v každém bazaru. A pokud jde o stromek, také existuje pár alternativ. Můžete si živý vánoční stromeček třeba půjčit. Je to ekologičtější, levnější a udržitelnější varianta klasického řezaného stromku, která vám doma udělá stejně, možná o něco víc radosti. A tyhle skvělé dekorace ze Skandinávie vás taky nebudou stát ani korunu.

Kousek domova

A aby se vám po Vánocích u rodičů přeci jen nestýskalo, přeneste si sebou všechno, co na nich milujete. Pár oblíbených ozdob, vykrajovátko na cukroví, staré CD s koledami a třeba recept na nejlepší marokánky pod sluncem. Užijte si letos svátky, o jakých jste vždycky snili. Možná se ani v nejmenším nebudou podobat tomu, o jakých byl tento článek, ale důležité je, že budou vaše.

Foto: By Caroline Hernandez at unsplash.com

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.