Rozhodli jste se zrekonstruovat svůj starý byt nebo domek a zjistili jste, že vlastně potřebujete opravit nebo vyměnit snad téměř vše? V první části vám architekt Karel Rech poradí, od kterého konce začít a jak si jednotlivé práce uspořádat, aby to šlo snadno, rychle a bez zbytečných průtahů.
S pomocí, nebo sami?
Na úplném začátku si musíte říct, jak budete stavební práce realizovat. Oslovíte stavební firmu, nebo se do rekonstrukce pustíte sami? U svépomoci máte vše ve vlastních rukou, harmonogram práce si určujete sami a i výsledná kvalita odvedené práce závisí na vás (v dobrém i ve zlém). Při výběru stavební firmy nebo řemeslníků dejte na reference a doporučení.
Tip: Zeptejte se přátel nebo rodiny, jestli s někým mají dobrou zkušenost. Stavební firmy nebo i řemeslníci by vám na požádání měli ukázat fotografie svých realizací. Sami si tak uděláte obrázek o kvalitě a rozsahu jejich práce.
Vyplatí se architekt?
To je další důležitá otázka ke zvážení. Vymyslíte si to a naplánujete sami, nebo raději využijete služeb odborníka? Architekt vám dokáže poradit i s komplikovanějšími situacemi, aby celek ve finále dobře fungoval a vypadal. Můžete si od něj nechat zpracovat návrh – na vizualizacích tak uvidíte, jak bude vše vypadat, případně vám připraví celkový projekt, který vám poslouží jako návod k realizaci. Obecně platí, že čím obsáhlejší projekt je, tím méně překvapení a komplikací vás čeká.
Tip: Z vlastní zkušenosti doporučuji spolupracovat s architektem i realizační firmou hned od samého začátku. Společně si vyjasníte většinu věcí a vlastní stavební práce pak poběží velmi rychle.
Zamyslete se a plánujte
Ať už zvolíte kteroukoli z variant, dejte si na čas a důkladně promyslete, co všechno chcete na domě či bytě upravovat a měnit. Tato fáze je pro spoustu lidí nevděčná, protože se stavebními pracemi chtějí začít ideálně hned a mít to rychle hotové. Rekonstrukce není levná záležitost, a tak by byla obrovská škoda, kdyby byl výsledek kvůli spěchu jenom dostačující. Finanční stránka vás pak může donutit celou rekonstrukci rozdělit na etapy. Pokud je to jenom možné, doporučuji vydržet a něco si našetřit, aby se co nejvíce práce pak udělalo najednou. Vyhnete se tak opakovanému stěhování a vyklízení.
Tip: Inspirujte se na internetu, prohlédněte si fotky realizací a pak navštivte prodejce a showroomy s nábytkem, obkladovými materiály a podlahovinami, ať máte představu, jak to ve skutečnosti vypadá. V těchto obchodech často narazíte na vstřícné odborníky, kteří rádi poradí, i kdybyste prodejnu opustili s prázdnou.
Inspirujte se architektem Honzou Bekem, který si podle svých představ zrekonstruoval půdní byt v pražských Nuslích.
A TIP NA ZÁVĚR:
Rekonstruujete-li rodinný dům, vyplatí se samozřejmě na prvním místě spolupráce s architektem, který vám navrhne domov provozně čistý, funkční a praktický, a to vzhledem k potřebám rodiny, k umístění domu ke světovým stranám, k využití klidových zón, ale i vzhledem k zachování možnosti dům v budoucnu dále rozvíjet, přistavět apod.
Zároveň s architektem se vyplatí spolupracovat se specialistou na energetické úspory a počítat se vším od začátku. A pokud třeba není dost peněz na solární kolektory, je užitečné si dům na jejich pozdější instalaci připravit.
Ing. arch. Karel Rech
Po startovací praxi v týmu jednoho z pražských ateliérů, kde nasbíral zkušenosti a spolupodílel se na projektech různého rozsahu, založil se svou partnerkou (také architektkou) ateliér arch_feel. Kromě návrhů veřejných staveb se specializují hlavně na novostavby a rekonstrukce rodinných domů a bytů. Ze všeho nejraději se ale věnují interiérovému designu.