Mladá španělská architektka Marta Badiola dokázala z nevzhledného a stísněného půdního bytu udělat nesmírně příjemný a vzdušný prostor, ve kterém je radost bydlet. Oproti jiným jejím projektům byl tenhle výjimečný, protože rekonstruovala vlastní byt. Díky tomu se nemusela bát, že se její představy nepotkají se vkusem zadavatele projektu.

Prosvětlený interiér
Levné bydlení v drahé lokalitě
V roce 2010, jen několik málo let po úspěšném dokončení studií, se Marta rozhodla přestat platit nájem a peníze raději investovat do vlastního bytu. Brzy ale zjistila, že to nebude tak jednoduché. Ve městě San Sebastián, které leží na severu Španělska poblíž hranic s Francií, jsou totiž ceny nemovitostí dost vysoké. Do levnější oblasti se ale stěhovat nechtěla, místo toho začala pátrat po menších bytech k rekonstrukci.

Villa Piedad
Pět pokojíčků jako pro hobity
Nakonec si Marta vybrala dům s názvem Villa Piedad. Šlo o dvougenerační vilu z roku 1950, kterou majitelé později rozdělili na 8 malinkých bytů. Architektka, která vloni založila vlastní studio Pura Arquitectura, si tu vyhlédla původní půdní prostor. V průběhu let sice přestal sloužit svému původnímu účelu, ale potenciál bývalého skladiště nepotřebných věcí nikdo nevyužil. Vznikl z něj stísněný a téměř neobyvatelný byteček s pěti pokojíčky a uzoučkou chodbičkou. Bylo jasné, že tady pomůže jenom radikální změna dispozic a totální rekonstrukce.

Obývací pokoj a ložnice
Mezipatro přidá metry
Jakmile si mladá architektka vzala byt do parády, nic nezůstalo na svém místě. Došlo na vybourání všech příček, zmizela i letitá střecha, která byla v katastrofálním stavu. Tím se otevřel jednoduchý čtvercový prostor o rozloze 40 m². Martě se ho podařilo o dalších 12,5 m² nafouknout díky dostavbě mezipatra, kam umístila pracovnu a koupelnu. Ve spodním patře zbylo místo pro ložnici, kuchyň, obývák a jídelnu. Všechny interiéry včetně mezipatra jsou propojené a navazují na sebe, protože majitelka bytu měla od samého začátku v plánu zabydlet celý prostor – od podlahy až po strop.

Mezipatro a pohled do koupelny
Bílá barva a přírodní dřevo – nadčasová kombinace
Interiéry opticky i fakticky propojuje jednotná podlaha v šedém odstínu. Pouze v pracovně je podlaha dřevěná, což perfektně koresponduje s materiálem, jímž je obložena zkosená střecha. Dřevo, světlé odstíny a příliv denního světla (napočítáte tu dokonce 7 střešní oken) jsou vlastně hlavními poznávacími znaky bytu.

Pracovna a světlá kuchyně
Neskutečné výhledy
Samotná vila je postavená na vyvýšeném místě. Pohled z hlavní obytné části podkrovního bytu proto nabízí překrásné výhledy na město. Kuchyňský kout je pro změnu orientovaný směrem na východ, každé ráno se tu Marta při přípravě snídaně kochá východem slunce. V ložnici se nachází další střešní okno umístěné přímo nad postel, ze které může spokojená majitelka pozorovat noční oblohu plnou hvězd.

Střešní okno nad postelí
Foto: Francisco Berreteaga