Menu

Roman Čapka má byt s levitujícím nábytkem

Inspirace   |   25. 4. 2018   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Poslední z desítky výherců naší soutěže Roman Čapka má rád, když se zařízení v interiéru vznáší nad podlahou. V bytě, kde bydlí s manželkou Anetou a malým synem Vojtěchem se mu to až na tři výjimky podařilo.

Romane, jak to je s tou levitací?

Je to tak. Kdybych mohl, žádný nábytek nestojí na zemi. Bydlíme však v panelovém bytě a do panelové podlahy vrtat nelze. Věřte, že v opačném případě by se i konferenční stolek vznášel nad zemí. Podobně jako menší knihovna u okna a sedací souprava. Kromě těchto tří bytových prvků vše ostatní visí ve vzduchu.

Proč u tebe většina nábytku nestojí přímo na zemi, jako u drtivé většiny lidí?

Především z praktických důvodů, lépe se uklízí a také se nikde neusazuje prach. I když já to tedy s uklízením moc nepřeháním. Navíc jsem si položil skvělou podlahu, na které není nic vidět, i kdyby se tady neuklízelo třeba tři roky!

 

Co všechno sis v bytě sám navrhl a vyrobil?

Téměř vše. Pokojovou stěnu, kuchyni, koupelnu. Do pokojové stěny jsem zakomponoval i šatní skříň, která má velký úložný prostor a splňuje všechny parametry jako ta klasická. Zkrátka jsem nechtěl almaru jako u babičky. Také kuchyni jsem si poskládal celou sám a přišla mě mnohonásobně levněji než ze studia. Mou největší chloubou je ale svítící strop v koupelně. Když ležíte ve vaně, máte pocit, že se nacházíte v nějaké kostce, která pluje pod vodou. Navrhování je můj koníček, zručný však už tolik nejsem, s výrobou mi hodně pomáhal kamarád.

Trochu mi v tvém bytě chybí barvy. Nemáš je rád?

V interiéru mám raději neutrální barvy, protože nevyjdou z módy. Bílou a černou považuji za velmi praktické, které nepodléhají žádným módním trendům, bílá navíc působí světle a čistě. Přesto bych barevnost časem rád drobně změnil. Pokud bych se pustil do nové rekonstrukce, volil bych kombinaci bílé nebo béžové se dřevem.

Odkud bereš inspiraci pro své nápady?

Z internetu. Hledám tam rady i zkušenosti. Tak jsem objevil i vaše stránky a soutěž. Neváhal jsem a poslal dekoraci, kterou jsem skládal pro své čerstvě narozené dítě.

Chtěl jsi mu vyzdobit pokojíček?

Někde jsem četl, že se dítě musí při přebalování na něco dívat A protože jsem kdysi skládal origami, napadlo mě vytvořit plastickou dekoraci ze dvou barev papíru a připevnit ji na strop. Myslím, že svůj účel splnila.

Zatím vám byt stačí, ale co později, neplánujete se jednou přestěhovat do domku se zahradou?

Netoužím po domě. Pocházím z Moravy, bydleli jsme v domku a vím, kolik je kolem něj práce a starostí. Byt zde v Ládví nám vyhovuje. Bydlíme v prvním patře, jak jsem si kvůli výhledu přál.

Počkej, jak to kvůli výhledu? Ten máš přece z vyšších pater lepší.

Na sídlišti to neplatí. Když se tady u nás na jaře stromy zazelenají, nevidíme přes ně na protější paneláky, což považuji za velkou výhodu.

Poslední otázka, na kterou se musím ještě zeptat. Ten moderní obraz v obývacím pokoji jsi také malovat ty?

Tak ten jsem si nechal namalovat u jednoho začínajícího malíře. Řekl jsem mu barvy, které bych na obraze chtěl mít, a on mi ho namaloval. Obraz se mi líbí, ale souboj chobotnice s murénou, jak zní název díla, tam vidí asi jen sám autor.

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.