Menu

Chtějí bydlet v klidu

Jak bydlím já   |   23. 11. 2017   |   Autor: Rudolf Král

Po svatbě se mladí manželé Markéta a Tomáš rozhodli opustit podnájem v Praze a pořídit si vlastní bydlení blíže přírodě. Za úvěr od ČMSS koupili domek, který právě začínají rekonstruovat. Pro youtuberku Markétu to znamená nejen vysněný les za okny, ale také velkou pracovnu s dostatkem místa pro natáčení zajímavých videí. Zajímalo nás, jaké mají Markéta s Tomášem plány a co je v nejbližších měsících čeká.

Oba jste se v mladém věku vydali do Prahy, teď se ale vracíte na venkov. Proč?

V městské džungli pracujeme, takže večer jsme se chtěli vrátit do klidu. Právě proto že jsme vyrůstali na horách, jsme oba toužili po přírodě. Běhání okolo Olšanského hřbitova není nic příjemného, a i když se v Praze najde spousta krásných míst, tak nám nestačil malý park u domu, ale potřebovali jsme pořádný kus lesa. Už se moc těšíme na procházky v přírodě a výhledy do krajiny.

Váhali jste mezi nájemním bydlením a bydlením ve vlastním? Jaké hlavní výhody vidíte v bydlení ve vlastním?

Po rozhodnutí přestěhovat se mimo Prahu jsme ohledně nájmu nebo vlastního bydlení vůbec neváhali. Volba byla jasná. Po 8 letech v nájmech jsme určitě chtěli jít do vlastního. V nájmu si nemůžete dělat, co chcete, před každým přivrtáním poličky se musíte někoho zeptat, stejně jako když chcete vymalovat nebo si pořídit domácího mazlíčka.

Koupili jste dům, který rekonstruujete. Nebylo by lepší a méně pracné pořídit si pozemek a postavit dům na zelené louce?

Byla to varianta. První nás samozřejmě napadlo koupit pozemek a domeček si postavit, ale ani po roce jsme nenašli takový, který by nám vyhovoval. Markétě se líbí zarostlé zahrady, a když má místo ,,duši“, a to jsme na holé louce prostě nenašli. U pozemků byl taky problém, že se teprve domky staví a prodávají, a my jsme chtěli vědět, koho máme za sousedy. Navíc se vám klidně může stát, že si koupíte pěkný pozemek na kraji obce, a za pár let vám ho obestaví dalšími domy.

Podle čeho jste vybírali dům k rekonstrukci?

Nechtěli jsme ruinu, ze které by nám zbyly jen obvodové zdi, stejně jako barák, do něhož se stačí jen nastěhovat. Zvolili jsme kompromis – zarostlá zahrada a dům, který si můžeme přizpůsobit našemu stylu, ale nepadá nám na hlavu.

Na jak dlouho rekonstrukci plánujete?

Vnitřní prostory domu by měly být hotové do března. Poté se chceme nastěhovat. Na termínu nelpíme, ale podle nás je dobré si udělat časový harmonogram, který alespoň trošku dodržíme. Netrváme na březnovém termínu, protože potom nechceme být zklamaní, že dům ještě není dokončený. Je to jen orientační bod, ke kterému se chceme co nejvíc přiblížit a v ideálních podmínkách ho splnit. Po nastěhování je pak v plánu ještě zateplení domu, rekonstrukce sklepu a zahrada.

V jakém duchu si chcete svůj domov zařídit?

Dům je krásně orientovaný, prostorný a světlý, proto ho nechceme zahltit nábytkem. Líbí se nám severský styl – světlé barvy do modra a šeda, přírodní materiály, převážně dřevo. Zbouráme spoustu malých příček, abychom dostali větší místnosti, kuchyň spojíme s obývákem.

Kdybyste měli vybrat jednu věc, která doma nesmí chybět?

Rozhodně chceme velký dřevěný stůl na míru, kde se bude scházet celá rodina a přátelé.

Koho si do zrekonstruovaného domu pozvete prvního?

Všechny, co nám s rekonstrukcí pomáhají, a i ostatní kamarády a rodinu. Marki má v dubnu narozeniny, takže bychom to mohli spojit a udělat super narozeninovou a kolaudační party.

Jaký byl váš hlavní požadavek na okolí domu, lokalitu atd.?

To byl právě kámen úrazu při výběru. Ideální představa byla chaloupka na samotě u lesa a u potůčku, i když jsme z toho museli nakonec ustoupit. Do budoucna samozřejmě plánujeme děti, a i když my se všude dostaneme autem, tak chudáci děti by musely někde z lesa chodit několik kilometrů pěšky. Tento plán jsme proto přesunuli na stáří.

Zařizujete bydlení? Poučte se z chyb i úspěchů ostatních

Chci vědět víc...
Zařizujete bydlení? Poučte se z chyb i úspěchů ostatních

 

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.