Menu

Markéta Kováčiková: Původně se mi do barev moc nechtělo

Inspirace   |   25. 12. 2016   |   Autor: Šárka Dumbrovská

S Markétou Kováčikovou, další vítězkou naší DIY soutěže, jsme si povídali v příjemném podkroví domu, jehož interiér si sama navrhla. Vytvořila tak světlý a pohodlný prostor k bydlení, v němž dominují přírodní jednoduché tvary a velká okna s výhledem do přírody.

Čím vás zaujal starý odřený stůl, který jste povýšila na moderní kus nábytku?

Oblíbila jsem si staré věci, retro styl a bytelné materiály. Ale do moderního interiéru, který jsem si zařizovala v podkroví po rodičích, potřebují některé starší kousky dotvořit. Když mi moje babička nabídla stůl z 50. let, který má ještě tu krásnou historii, že ho dostala jako svatební dar, ale již jej chtěla vyměnit za nový, nemohla jsem odmítnout. Líbil se mi tvarem, subtilností i minimalistickou formou, naopak hnědý vzhled a leckde poškrábané části si říkaly o změnu.

Jak jste postupovala s obnovou?

Hledala jsem na internetu zajímavý styl a barevné možnosti. Nakonec jsem inspiraci našla a pustila se do práce. Začala jsem výměnou úchytek, přebrousila jsem všechny plochy stolu, aby se daly kvalitně natřít, a vše dokončila novou barvou. Částečně mi pomáhal taťka, protože bruska byla těžká a brněly mě z ní ruce.

Použila jste kombinaci barev, která je vůči interiéru hodně kontrastní. Co vás k ní vedlo?

Máte pravdu, jak vidíte, interiér je světlý, laděný hodně do neutrální barevnosti. Původně se mi do barev moc nechtělo, můj záměr byl ladit stůl opět víc do přírodních odstínů, ale nakonec jsem uznala, že by se použitím syté žluté v kontrastu s modrou pokoj přece jen oživil. Kombinaci barev jsem sice nevymyslela, ale zalíbila se mi. Občas někdo prohlásí, že je mimoňská, ale jen se tomu zasměji.

Říkala jste, že vám stůl nabídla babička. Proč vlastně? Už jste si něco předtím sama zrenovovala?

Ano, babička o mně ví, že mám ráda starší věci, a viděla, že si je dokážu hezky obnovit. Už dříve jsem si přetírala nábytek na bílo, takže vždy, než něco vyhodí, zeptá se mě, zda nábytek či doplněk nějak nevyužiju. Letos jsem si na terasu vyrobila sezení ze starých palet, opět je natřela oblíbenou bílou barvou a na ně pak položila matrace od babičky. Také zrcadlo jsem vložila do rámu babiččina obrazu.

Podkroví, které jste si upravila, je váš dřívější dětský pokoj?

Nikoliv, jedná se původně o ložnici rodičů. Před pár lety jsem zatoužila po vlastním bydlení, proto mi rodiče nabídli tento horní obrovský prostor, který v podstatě ani moc nevyužívali. Jsem ráda, že mi dali volnou ruku při zařizování. Především jsem chtěla zesvětlit celou místnost. Začala jsem stropem, který byl tmavý, a ačkoliv podkroví má velká okna, působilo to tu ponuře. Strop jsem natřela na bílo, místo koberce jsem zvolila novou podlahu, nechala jsem též vyměnit okna. Původně jsem si myslela, že při rekonstrukci oddělíme ložnici příčkou ze sádrokartonu, ale pak jsem se rozhodla zvolit jednodušší variantu. Závěs vhodně odděluje spací místnost od pokoje, při spaní mě neruší světlo z oken.

Přemýšlíte nad dalšími úpravami?

Nevím, jak dlouho zde zůstanu, plánuji odejít po studiích pracovat mimo domov. Vrátit se však chci, proto úpravy nejsou definitivní a mohou se časem měnit. V budoucnu však sním o vlastním domě. Vždycky jsem ale chtěla bydlet v domě, třeba ve zrenovované roubence, která by zvenku ctila místní valašský styl a jeho tradice. Interiéry bych však zařídila moderně, aby se v domě dalo pohodlně bydlet.

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.