Menu

Dagmar Hlobeňová: Sníme o domku pod horami

Inspirace   |   24. 10. 2017   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Se svými dvěma psy Tessem a Čelsi bydlí ve vlastním více než rok. Dáda a Dan za tu dobu dokázali původně staromládenecký Danův byt proměnit v útulný domov. A protože jsou oba zruční a o nápady nemají nouzi, zařadili se mezi vítěze naší DIY soutěže. Jejich snem je ale přestěhovat se do baráčku a žít pod vrcholy Beskyd.

na návštěvě

Dane, jak dlouho tady v porubském bytě bydlíš?

Byt jsem koupil před čtyřmi lety a částečně jsem ho zrekonstruoval. Především jsem vyměnil kuchyňskou linku. Ladil jsem ji do červené barvy, kterou mám v interiéru rád. Zařizování jsem asi jako každý chlap, který bydlí sám, moc neřešil. Víc než na krásu jsem hleděl na praktičnost a jednoduchý provoz, žádné zbytečnosti. Kromě květin zde z dekorací nebylo nic.

Dáda: Já bych jen dodala, že ty kytky se plazily po stěnách, skříních, prostě všude.

Dan: Nejsem žádný vášnivý botanik, pracuji jako IT technik, ale k přírodě mám blízko. Líbí se mi, když mohu květiny jednou týdně zalít a vidět, jak rostou. Rád se dívám do zeleně.

Dádo, jak jsi vnímala Danův staromládenecký byt ty?

Když jsem poprvé přišla k Danovi, byla jsem mile překvapena, jak jeho byt vypadá. Působil vkusně, ale tak nějak chlapsky jednoduše. Po nastěhování jsem začala pokoje pomalu zabydlovat. Přibyly koberce, polštářky, dekorace, které byste zde předtím nenašli. Vše muselo probíhat postupně, občas jsem něco z bytu odebrala, schovala do krabice, a pokud Dan po věci nepátral, usoudila jsem, že mu vlastně nechybí.

lustr z větve

Kdo vymyslel lustr, s kterým jste šli do soutěže?

Dáda: Nastěhovala jsem se někdy v zimě a kromě dekorací jsem řešila i rozestavění nábytku. Například mi vadil jídelní stůl, který stál zcela na opačné straně od kuchyně, asi z důvodu osvětlení nad ním. Změnou jsme zjistili, že je sice umístěn u okna, ale kvečeru, kdy se v zimě brzy stmívá, už na sebe téměř nevidíme. Nad stolem chyběl onen lustr, proto nezbývalo než to začít řešit.

Zavěsit žárovky na větev je tvůj nápad, Dane?

Dan: Přišla s tím Dáda, oba jsme se však už předtím shodli, že chceme něco přírodního. Začali jsme shánět nějakou hezky tvarovanou větev a nakonec ji objevili na naší letní dovolené v Tatrách. Cestou z hřebenů jsme našli suchou větev bez kůry, doma ji pak vyčistili, objednali žárovky, objímky a kabely a pak vše smontovali dohromady.

Dáda: Musím ještě dodat, že nejdřív se nám líbily obrovské ledkové žárovky. Sama jsem je měla ve svém bytě. Hledala jsem nějakou inspiraci na internetu a našla nápad s větví. Pak začalo hledání spadlé větve. Pocházím ze Slovenska, myslela jsem, že něco objevím doma, ale tím, že je nález spojen s naší dovolenou, má výsledné osvětlení větší kouzlo.

bydlení v přírodním stylu

Láska k přírodě vás spojuje. Máte podobný vkus i v otázce bydlení?

Dan: Ano, myslím, že se v zařizování vzájemně shodneme a vyjdeme si vstříc. Přítelkyně se vzdala růžových dívčích barev, já zase chlapské surovosti. Ve výsledku si budujeme společné bydlení, které nám vyhovuje.

Byt není velký, založit rodinu by asi znamenalo další rekonstrukci. Nebo máte jiné plány?

Dáda: Náš byt považujeme za hotový, ale už nyní sníme o bydlení v rodinném domě. Lákají nás Beskydy, jsme velcí turisti, milujeme přírodu, proto bychom rádi bydleli někde blízko hor.

větev v interiéru

V jakém stylu byste si dům zařídili?

Dáda: Těžko se mi hovoří o nějakém konkrétním stylu, neboť během doby, co o domečku sním, se mé představy o něm dost mění. Stačí, že vidím na internetu nějaký obrázek, který mě zaujme, a už je zase všechno jinak. Představuji si cihlový domek v kombinaci se dřevem, laděný do příjemného country stylu s prvky industriálu. Mám ráda, když se styly prolínají. Z materiálu mě baví dřevo, kámen, ale i textilie, které interiér zútulní. Také bych na stěny pověsila hodně obrázků a doplnila je stylovými dekoracemi.

Dan: Je super, že jsme oba relativně šikovní. Dokážeme si vyrobit nábytek, Dáda se pustila do botníku z palet a skvěle se jí to povedlo. Také s dekoracemi si poradíme, inspirací je všude kolem nás plno nebo hledáme na internetu. Představuji si, že si koupíme poloviční ruinu a tu si podle sebe postavíme. A moc se těším na vlastní dílnu, ve které budu realizovat naše sny.

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.