Menu

Rozkládací mikrobyt v Paříži má 8 m²!

Inspirace   |   11. 10. 2016   |   Autor: Klára Beščecová

Byt o velikosti 8 m² sice balancuje na hranici obyvatelnosti, přesto existují lidé, kteří o bydlení v něm mají zájem. A také existují designéři, kteří jsou schopni miniaturní prostory vybavit tak, že v nich jejich obyvatelům vlastně ani nic nechybí.

Minibyt

Z pokoje pro služebnou se stalo skladiště

Moderní a do detailu promyšlený interiér dokončilo v roce 2014 Kitoko Studio v sedmém patře pařížského bytového domu z 19. století. Malinký prostor v minulosti sloužil jako pokoj pro služebnou. Interiéry pod střechou totiž tehdy platily za málo atraktivní, a protože v nich služebnictvo vlastně jen přespávalo, nepotřebovalo ve svých pokojích mnoho místa. Jak ale tento typ bydlení postupem času přicházel o svůj původní účel, začali ho majitelé domu využívat jen jako půdní skladiště přebytečných věcí.

Úložné prostory

Úložné prostory v minibytě

Probuzení spícího potenciálu

Nárůst ceny nemovitostí v posledních letech způsobil zvýšení zájmu o tyto zapomenuté čtvereční metry, které nabízejí unikátní výhledy na pařížské střechy, hodně denního světla i možnost vytvořit jejich spojením luxusní lofty. Spící potenciál v jednom z pokojíčků uviděl před třemi roky i jeho současný majitel, který se svou rodinou bydlí ve stejném Haussmannově domě. Pokoj odkoupil a nechal předělat na samostatný a plně vybavený minibyt pro jednoho. Jako první si život na zrekonstruovaných 8 m² mohla vyzkoušet au-pair, která se mu stará o děti. V bytě má absolutní soukromí a úplnou nezávislost.

Interiér se skládá jako švýcarský nůž

Architekti pověření rekonstrukcí tentokrát čerpali inspiraci z nezvyklého zdroje. Vyšli z konceptu skládacího švýcarského nože. Na první pohled je to obyčejný nástroj, který se ovšem díky skládání a rozkládání jednotlivých součástek proměňuje v multifunkčního pomocníka složeného do nejmenšího možného balení. A přesně na takovém principu funguje i tento miniaturní pařížský byt.

Skládací postel

Knihovna I schody k posteli

Ložnice, jídelna, šatna a koupelna schované za jedinou stěnou

Vše potřebné se skrývá za víceúčelovou stěnou, do které lze vkročit, vylézt na ni nebo z ní potřebné věci vysunout či vyklopit. Tak například postel je dostupná po vysouvacích schůdcích, které zároveň slouží jako knihovnička a botník. Pak následují vysouvací stůl se židlemi, úložný prostor, šatní skříň a vestavěné poličky včetně prostoru pro ohřívač teplé vody.

Naproti vstupním dveřím je ve stěně schovaný vstup do koupelny vybavené toaletou i sprchovým koutem. Za své zařízení se nemusí stydět ani kuchyňka, v níž je k dispozici dřez, mikrovlnka i dvouplotýnka, která pro přípravu rychlé večeře bohatě stačí.

Foto: Fabienne Delafraye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.