Menu

Šatníková cesta k udržitelnosti: Jak dosáhnout capsule wardrobe?

Inspirace   |   22. 6. 2021   |   Autor: Anna Jurečková

Udržitelný, kombinovatelný a padnoucí. To je capsule wardrobe. Šatník, který ctí hodnoty ekologie a etiky, ale který také pomáhá nositeli s definováním vlastního stylu a orientací ve světě, kde rychle se měnící trendy nutí spotřebitele kupovat neustále nové oblečení. Pokud máte plnou skříň, a stejně propadáte pocitu, že nemáte nic na sebe, možná je čas její obsah trochu přeorganizovat.

Neexistuje žádná univerzální škála oblečení pro všechny a rozhodně neplatí, že nadčasový šatník se skládá z padnoucích džín, malých černých a bílé košile, jak nás to dodnes učí většina magazínů pro ženy. Jednotlivé kousky si musí každý vybrat sám podle toho, co mu padne, ale hlavně podle toho, v čem se cítí dobře. Roli hrají střihy, barvy a materiál. Ale také původ a způsob výroby.

Z čeho bude poskládaný právě váš capsule wardrobe, je sice jen na vás, ale my jsme sestavili návod, jak při sestavování nadčasového a minimalistického šatníku postupovat.

Proměnné ideálního šatníku

Než se pustíte do radikálního překopání skříně, ujasněte si, proč se do konceptu capsule wardrobe vlastně pouštíte. Od toho se totiž bude odvíjet následující postup. Co dáte pryč, co si naopak pořídíte a jak změníte svoje nákupní návyky.

První důležitý aspekt je oděvní průmysl jako takový. Pokud člověk například směřuje k minimalismu, zero waste a zajímá se o ekologii, nemůže ignorovat, jaký dopad má textilní průmysl na životní prostředí. Řetězce s rychlou módou nejen že přispívají k zahlcení a znečištění planety, ale zároveň nezřídka využívají levné pracovní síly např. z Bangladéše, Kambodže nebo Indonésie.

Druhý důvod je spíše praktický. Pokud bude váš šatník složený z kvalitních padnoucích kousků v omezeném množství, vymýšlení outfitů bude rázem o mnoho jednodušší. Jeho čistka navíc odhalí, co z oblečení, které máte ve skříni, je váš styl a co je jen módní kousek, který vás oslovil na sociálních sítích.

Máte styl? A dokážete ho popsat?

Samozřejmě, že styl a vkus se v průběhu let částečně mění. Nejen s věkem, ale třeba i s ročním obdobím. Přesto každý tak nějak přirozeně tíhne k určitým módním rysům. Někdo si třeba myslí, že žádný osobitý styl nemá. To ale nemusí být pravda, protože způsob oblékání nevzniká uměle a není definitivní, je to proces, který se děje neustále a přirozeně.

Jaké barvy ve vašem šatníku převládají? Cítíte se lépe v sukni, nebo v kalhotách? Jaké značky sledujete na Vinted a kdo vás inspiruje na Instagramu? I tohle vám napoví. Nemá smysl skladovat doma lodičky na jehlách, když podpatky nesnášíte, jen proto, že máte pocit, že by v botníku neměly chybět. Je to hlavně o tom, v čem se cítíte dobře, co vyjadřuje vaši osobnost, ale hlavně úplně jednoduše, co se vám líbí.

Nehodící se vyhoďte

Třetí fáze je především o dělání místa ve skříni, což v praxi znamená dát značnou část oblečení pryč. Můžete se inspirovat popularizátorkou minimalistického životního stylu Marií Kondo, každý kousek vzít do rukou a zjistit, jestli ve vás vzbuzuje radost.

Také si můžete u každého oděvu jednoduše odpovědět na otázky: Nosím tento kousek? Jak často? Zabalil/a bych si ho na měsíční pobyt v zahraničí? To platí hlavně pro oděvy, u kterých si nejste jistí, jestli je unosíte a zda se k vám hodí. Pokud je nějaké oblečení zničené, nesedící či nepohodlné, mělo by jít pryč automaticky.

Optimální počet kousků funkčního šatníků se uvádí okolo třiceti. Je ale naprosto v pořádku, že i po revizi obsahuje vaše skříň dvojnásobek nebo i víc. Dejte tomu čas a třeba to přijde.

Capsule wardrobe je běh na dlouhou trať

Jak naložíte s vyřazeným oblečením, je na vás. Ideální a v souladu s udržitelným přístupem k módě je prodat ho nebo darovat dál. Někomu, kdo ho potřebuje nebo komu udělá radost. Oděvní kontejnery nebo popelnice by měly být až poslední varianta.

Capsule wardrobe ale není jednorázová akce. Je to zároveň i způsob myšlení, filozofie nakupování i péče o oblečení. To, že máte najednou místo v šatníku, neznamená, že ho hned zaplníte novými věcmi. Nakupujte s rozmyslem. I na to existuje několik dobrých triků.

Při koupi nového kousku se zamyslete, jestli je kombinovatelný alespoň s polovinou vašeho šatníku. Impulsivním nákupům se ubráníte tak, že si danou věc zapíšete a počkáte. Pokud po ní budete toužit například i za šest týdnů, je velká pravděpodobnost, že ji budete nosit. Koukejte také na kvalitu a lokálnost. Jednotlivým kouskům věnujte individuální péči, každý materiál vyžaduje něco jiného. A o tom zase třeba někdy příště.

Foto: shutterstock.com

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.