Menu

Sedmero rad, jak šetřit vodu v domácnosti

Poradna   |   13. 10. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Že existují oblasti, kde není dostatek vody ani na pití, natož na splachování, asi netřeba připomínat. Voda se ale z planety ztrácí globálně, a i když se nás tento problém zatím osobně nedotýká, v budoucnu bude. Abychom tomu nešli naproti, zavádět drobná opatření můžeme už nyní. Osvojte si naše tipy, ať vám voda neprotéká pod rukama.

Nemusí to téct, hlavně když to kape? A zvykli byste si na tohle sousloví ve vlastní kuchyni?

Přestože většina Čechů považuje nedostatek a znečišťování pitné vody podle průzkumů za jeden z nejpalčivějších současných problémů, ne každý se podle toho chová. Je pravda, že kroky k šetření vody v rámci domácnosti klimatickou krizi nevyřeší, navíc je voda levná, takže motivace často chybí. Přesto má ale snaha s pitnou vodou hospodařit rozhodně smysl.

Modulární dřevěné DublDomy jsou k úspoře přímo navržené, podívejte!

Připravili jsme pro vás sedm tipů, které lze nenásilně zařadit do běžného života. Možná je už znáte, ale třeba všechny neaplikujete v praxi, tak určitě není na škodu si je připomenout. Češi jsou sice, co se týče spotřeby vody, dost ukáznění, prostor pro zlepšení tu ale vždycky je. A i malé kroky se počítají!

1) Vždy akorát

„Radši té vody uvařím víc,“ říkáme si někdy všichni. Ať už se jedná o rychlovarnou konvici, nebo hrnec na zeleninu. I tyto zdánlivě neškodné návyky v konečném důsledku znamenají desítky litrů vody, které jen tak zmizí. Odměřujte si množství, které skutečně potřebujete. Vhodná velikost nádoby je základ. A zeleninu můžete připravit v páře.

2) Do plna

Možná si klepete na čelo, ale opravdu existují lidé, kteří zapnou pračku se dvěma kusy oblečení nebo nenaplněnou myčku. Mytím nádobí v myčce můžete při jedné várce ušetřit až třetinu objemu vody, ale ne v případě, že ji spustíte poloprázdnou. Prát ani není nutné příliš často, zkuste po jednom nošení tričko vyvětrat, místo abyste ho rovnou hodili do koše na špinavé prádlo.

3) Nepoužíváte? Vypínejte

Čistit si zuby a u toho nechat téct vodu – to už dnes asi nikdo nedělá. Jiný případ je ale například mytí vlasů nebo nádobí. Necháváte zapnutou vodu, když si šamponujete vlasy? Je to jistě příjemné, ale naprosto zbytečné. Změna způsobu se v mnoha domácnostech nabízí také u mytí nádobí. Představte si, že by vám teklo jen velmi omezené množství teplé vody. Pravděpodobně byste si nejprve vše vydrhli malým množstvím vody a přípravkem na nádobí a teprve na závěr vše rychle opláchli. Zkuste to tak dělat pořád. Nebo udělejte kompromis a výrazně zmenšete proud tekoucí vody.

Když spoříte vodu, můžete dosáhnout na státní dotace. Poradíme vám, jak na to

4) Nenechte vodu se ztratit

Říkejme tomu vychytávání. Praktikovat ho můžete ve dřezu či ve sprše. Umístěním nádoby zachytíte značné množství použité, ale nijak výrazně znečištěné vody, která by při mytí např. zeleniny zbytečně odtekla do odpadu. „Šedou“ vodou můžete spláchnout nebo s ní zalít rostliny. Ke stejnému účelu můžete zkusit zadržet také dešťovku.

Vlastní dům bude s energiemi hospodařit přesně podle vašich představ. Promluvme si o možnostech financování.

Chci vědět víc...
Vlastní dům bude s energiemi hospodařit přesně podle vašich představ. Promluvme si o možnostech financování.

5) Slevte ze svého pohodlí

V Česku se hovoří o průměrné denní spotřebě na hlavu 130 litrů. Největší plýtvání se samozřejmě týká osobní hygieny. Když v této oblasti změníte své návyky, bude roční úspora nejzřetelnější. Zřejmě se výrazněji projeví i na složenkách. Jestli si rádi napouštíte vanu, zkuste se místo toho sprchovat. A pokud se sprchujete, začněte tím, že délku mytí o minutu nebo dvě zkrátíte. Z dlouhodobého hlediska bude i takto malý rozdíl znát. A ještě jeden tip – pijete-li rádi studenou vodu z kohoutku a necháváte teplou a vlažnou vždy naprázdno odtéct, raději si dejte větší nádobu s vodou do lednice.

6) Zapojte technologie

Na trhu existuje široká škála vychytávek, které vám pomohou hospodařit s vodou, aniž byste museli obětovat své pohodlí. Je to sice investice, ale efektivní, takže se vám brzy vrátí. Hodně se dá ušetřit třeba na záchodě. Dvojité splachování je u většiny toalet samozřejmostí. Další variantou je tzv. WC stop, s jehož pomocí můžete dávkovat množství vody dle aktuální potřeby. Krásně uspořit se dá také pořízením speciální sprchové hlavice nebo perlátoru, který se našroubuje na baterii a tekoucí vodu provzdušní. Tímto způsobem se dá ušetřit více než sto litrů týdně.

7) Pozor na spotřebiče

Kapající kohoutky, protékající záchod, zastaralé spotřebiče. Tímto způsobem můžete v součtu po celý rok zaznamenávat obrovské vodní ztráty. Dbejte tedy na pravidelnou údržbu a při výběru nové myčky nebo pračky si zjistěte, jaká je jejich spotřeba vody. Nastudujte si také úsporné programy.

A bonusový tip na závěr. Na některé věci je potřeba si chvíli zvykat, a hlavně je zautomatizovat. Zkuste tomu pomoci, napište lísteček ke splachování, nebo ho rovnou přelepte a splachujte vodou, kterou vychytáte při mytí. Zjistěte si, jaká je vaše denní spotřeba. Do sprchy si dejte stopky. Nezapomeňte, že vodou je třeba opravdu šetřit a zodpovědnost je na každém z nás.

Foto: Photo by svklimkin on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.