Máte doma nějaké zašlé seprané kousky textilu a nevíte, co s nimi? Staletí stará japonská technika barvení látek dnes opět zažívá renesanci. Nechte se inspirovat následujícími tipy a proměňte staré látky v originální kousky.
Při barvení touto technikou se vzory vytvářejí tak, že látku nejrůznějšími způsoby skládáte, mačkáte a kroutíte. Chce to tak mít velkou zásobu všelijakých gumiček, kolíčků a klipsů. Jakmile je máte složené a pořádně utažené, namočíte je do lavoru se speciální barvou na textil, vyždímáte, rozložíte a necháte uschnout. Nejlépe se barva chytá na látky z bavlny, hedvábí nebo konopí.
Pokud si netroufáte barvit hned ze začátku velké kusy látky, sáhněte pro začátek třeba po starých utěrkách nebo látkovém prostírání, které jste se už stejně chystali vyhodit. Můžete je jen tak složit do čtverce nebo srolovat do ruličky a ovázat provázkem. Pamatujte při tom na to, že čím pevněji je svážete, tím čistější kresbu získáte.
Jakmile si budete při barvení touto technikou trochu jistí v kramflecích, můžete se pustit i do složitějších vzorů. Na čím menší kousky látku složíte, tím detailnější vzor získáte. U tohoto příkladu je pak obzvlášť důležité to, jak pečlivě složenou látku před barvením sešijete. Je to sice pracné, ale výsledek rozhodně stojí za to. Na takové povlečení totiž v krámě rozhodně jen tak nenarazíte.
A stejně jako u batikování i shibori může mít širokou škálu využití, od potahů na polštáře přes závěsy až po nejrůznější bytové doplňky. Zatímco v Japonsku se při barvení zpravidla používá indigová modř, vy se barev nebojte a klidně sáhněte i po jiných odstínech.
Foto: Etsy.com, Amazonaws.com, Decoist.com, Apartmenttherapy.com, Mimzyandcompany.com