Bílá barva, přírodní materiály, odlehčený nábytek a otevřený prostor. To jsou hlavní poznávací znaky skandinávského interiérového designu. Styl si tedy nespletete, ale napadlo by vás, že přímo tohle obytné podkroví v severském ladění nenajdete v centru Stockholmu, ale v centru Prahy?

Žluté a černé židle u jídelního stolu
Pražský loft o nepříliš velké podlahové ploše 45 m² si nechala v roce 2015 od ruského designéra Denise Krasikova navrhnout mladá dvojice, která zatoužila po elegantním a zároveň ležérním domově. Součástí jejich nového bydliště se měla stát tradiční společenská část včetně obývací a jídelní zóny, oddělený prostor pro spaní, úložné prostory, kuchyně a koupelna. Designérovi dali volnou ruku, takže mohl s otevřeným prostorem pracovat dost variabilně.
Vlastní bydlení můžete mít jednoduše i vy. Podívejte se, jak k novému bytu přišla hned po maturitě dvaadvacetiletá Denisa z Horních Krut.

Pohodlná pohovka a vtipná dekorace
Více místa díky mezipatru
Díky velkým oknům je mezonet krásně prosvětlený. Zvýšený strop prostor vertikálně rozdělil, takže mohlo vzniknout samostatné mezipatro přístupné po jednoduchém schodišti, do něhož architekt umístil ložnici. Nebo přesněji řečeno koutek na spaní, protože se sem nevešlo o moc více než dvojpostel z palet, noční stolek a originálně zavěšený držák na často nošené oblečení. Pod zvýšeným patrem designér chytře získal a využil další potřebné místo. Ohraničil ho závěsem, aby úložné prostory, které se zde včetně šatny nacházejí, zůstaly skryté před zraky návštěvníků a přitom mohly být snadno k dispozici.

Postel v mezipatře na paletách
Prostor vypadá větší, než ve skutečnosti je
Otevřený jednopokojový byt rozhodně nepůsobí stíněným dojmem. Prostoru je překvapivě hodně a všechno tu má své místo. K udržení řádu a pro pocitové i skutečné rozčlenění jinak volného interiéru slouží cihlová přepážka uprostřed místnosti. Smysluplně odděluje obývací zónu a pracovní kout od jídelního zátiší a kuchyně.

Postel v patře
Černobílá koupelna si umí získat pozornost
Za povšimnutí stojí i design koupelny. Jak se dá předpokládat, ani na ni nezbylo moc místa. Přesto se do ní vešla stylová, volně stojící vana v odvážné bíločerné kombinaci, která ovšem skvěle ladí s celkovým pojetím koupelny. Propojovacím prvkem se zbytkem interiéru jsou funkcionalistická závěsná svítidla s odhalenými žárovkami.

Jídelní stůl oddělený cihlovou stěnou od zbytku prostoru
Bílé stěny i trámy
Skandinávské ladění interiéru je patrné také z přiznaných konstrukčních materiálů, jako jsou střešní trámy či cihly. Vše je samozřejmě natřené na bílo. Neutrálně volené odstíny rozjasňují židle v sytě žluté barvě nebo koberečky, přehozy a čalounění s výraznými geometrickými vzory. Interiérové doplňky tvoří v tomto loftu vůbec kapitolu samu pro sebe. Co kus, to pečlivě vybraný komponent, který harmonicky zapadá do celku, a skvěle dotváří útulnou atmosféru bytu.
Mrkněte se i na jiný byt, který díky optickým trikům vypadá třikrát větší než je.

Prostor členěný cihlovou stěnou a černobílá koupelna
Bez písmenek ani ránu
A pokud si chcete v podobném duchu zařídit bydlení i vy, nezapomeňte si pohrát s dekoracemi na zdech. Výborně se hodí různé fotografie a typografické plakáty, které mají navíc tu výhodu, že vám neudělají moc velký průvan v peněžence.

Stylové dekorace a pracovní stůl
Foto: Denis Krasikov (https://www.behance.net/den_krasik a https://www.facebook.com/denkrasik)