Nemáte dost peněz na to, abyste bydleli ve svém a po svém? Zkuste popřemýšlet o stavbě domu ze slámy. Ušetříte na stavbě i následném provozu a ještě se vám tady bude lépe dýchat. A pokud byste se báli, že u takového domu hrozí větší riziko, že vám shoří, dokážeme vám, že k takovým obavám není důvod.
Díky objevení lisu, který slámu srovná do úhledných balíků, se postupně tato dříve ryze zemědělská surovina dostala i do stavebnictví. Například v zahraničí slámové domy rostou jako houby po dešti, v USA nebo ve Velké Británii nejsou totiž žádnou novinkou. Tato varianta bydlení se může pochlubit také úsporným přívlastkem nízkoenergetický či pasivní dům, takže na ni můžete čerpat i dotace.
Bydlete zdravě a místo cihel stavte z balíků slámy
V domě ze slámy žijete v bezprostředním kontaktu s přírodou, kterou navíc využitím tohoto materiálu do značné míry i chráníte, protože taková výstavba je ekologičtější, než když stavíte z cihel či dřeva. Slaměné stavby samozřejmě také méně stojí (metr krychlový slámy přijde asi na 100–200 Kč), a protože skvěle izolují, ušetří vám posléze také peníze za topení. V neposlední řadě je takové bydlení i mnohem zdravější, například díky stoprocentně přírodním hliněným omítkám bez chemických příměsí, jež vytvářejí pro lidský organismus mnohem příznivější mikroklima než klasické omítky.
Dva způsoby realizace
Základy slaměných domů bývají nejčastěji z betonu, poté už ale má budoucí majitel domu dvě možnosti. Buďto se rozhodne pro kompletně slaměnou stavbu, nebo zvolí dřevěný či jiný skelet a vyplní jej balíky slisované slámy. Tato druhá alternativa vás ale vyjde dráž, protože se nejspíš neobejdete bez pomoci tesaře, a navíc musíte připočítat i cenu dřeva či jiného materiálu, ze kterého bude vyrobena nosná konstrukce.
Je to bezpečné?
Jak již bylo řečeno v úvodu, u slaměných domů nemusíte mít strach z jejich větší hořlavosti. Testy ohnivzdornosti slaměných objektů omítnutých hlínou neukázaly v tomto směru žádné problémy. Co se týká myší, zabloudit k vám mohou tak jako tak, a to bez ohledu na materiál vašeho domu. Na slámě nemají co sežrat, takže není pravda, že by je lákala více než dřevo nebo cihly.
Pokud byste se rádi o výstavbě slaměných domů dozvěděli více, nemusíte si veškeré informace dohledávat sami, navštivte workshopy, jež se konají po celé republice, a potkáte na nich odborníky, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti.
Foto: stuff.co.nz, ecobnb.com, nazeleno.cz