Zaoblený tvar domku navrženého slovenskými architekty připomíná vajíčko nebo kapsli ovšem s interiérem vybaveným ve stylu luxusního hotelu. Ecocapsule využívá pro svůj provoz větrnou a solární energii, takže je soběstačný i mimo civilizaci, kam se také snadno přepravuje.
Domek, který nastartoval startovač
Úspěch mnoha zajímavých projektů, s nimiž přišly na trh populární startupy, odstartovala kampaň na některém z crowdfundingových portálů. I v případě soběstačného mobilního domečku s názvem Ecocapsule mělo skupinové financování velký význam. Projekt totiž nadchl tolik lidí ochotných přispět na jeho vznik, že jeho autoři na startovači nakonec vybrali neuvěřitelných 750 tisíc eur. Ecocapsule měla ohromnou odezvu doma i v zahraničí, kde zaujala třeba i magazín Forbes.
Vývoj od představy na papíře po skutečný domek zabral slovenským architektům ze studia Nice Architects deset let. Vůbec první realizovaný modul slavnostně představili veřejnosti letos v lednu v Bratislavě.
Obytný modul s praktickým oblým tvarem
Základ domku tvoří pevná ocelová kostra obalená velmi odolným sklolaminátem. Účelem zaobleného tvaru je snadné zachytávání dešťové vody, která se uchovává v zásobníku pod domkem a následně se filtruje, aby ji bylo možné dále používat. Vajíčkovitý tvar také minimalizuje tepelné ztráty.
Příznivcům netradičního bydlení se určitě bude líbit i tahle soběstačná chatka v lese.
Ekologie, mobilita a soběstačnost
Ecocapsule umí využívat solární i větrnou energii, takže ke svému provozu nevyžaduje napojení na obvyklou infrastrukturu. Díky solárním panelům s výkonem 880 W, podobně účinné větrné turbíně a vysokokapacitní baterii zvládá produkovat i uchovávat elektřinu pro vlastní potřebu a může fungovat úplně soběstačně. Hodí se tak do odříznutých míst v přírodě i do center měst. Domek se také dá snadno připojit za auto a přesouvat z místa na místo. Z vybavení určitě stojí za zmínku i rekuperační jednotka, která sama řídí větrání, nebo senzory upozorňující skrze mobilní aplikaci na míru nabití baterie či naplnění nádrže s odpadní vodou.
Efektivně řešený kompaktní interiér
Ecocapsule měří na výšku 2,55 m, na šířku má 2,2 m a na délku 4,67 m. Podlahová plocha tak činí pouze 8,2 m², přesto se do interiéru vešlo vše podstatné. Nachází se tu koupelna se sprchou a kompostovací toaletou, kuchyňský koutek s vařičem a dřezem, ložnice v podobě rozkládacího dvoulůžka i úložné prostory. Vestavěný nábytek nabízí sklápěcí stolek, který se dá použít jako pracovní i jídelní plocha. Nechybí tu ani skříňky a věšáky. Letos byla vypuštěna první limitovaná série o pouhých 50 modulech. První Ecocapsuli si v přepočtu za 2 miliony korun pořídil investor z Japonska. Velký zájem projevili také Australané, Američané, Němci a Skandinávci.
Chystá se levnější varianta
Architekti také v blízké době počítají s výrobou levnějších variant: „V průběhu roku 2018 bychom rádi vyrobili a doručili všechny kusy z první série. Na začátku toho dalšího chceme zahájit výrobu druhé, cenově dostupnější a masově vyráběné série, která bude celosvětově dostupná,“ říká Tomáš Žáček, spoluzakladatel a současný výkonný ředitel společnosti.
Foto: Ecocapsule Holding, Michal Chudik