Menu

Na ostrovní domeček v přírodě stačí 28 m²

Inspirace   |   14. 10. 2018   |   Autor: Klára Beščecová

Manželé Fergusonovi milují venkov. Rozhodli se proto pro bydlení na farmě, kde mají dostatek klidu i čistého vzduchu a nablízku neporušenou přírodu. Minulý rok se jejich rozsáhlá hospodářská usedlost rozrostla o nejnovější přírůstek, jímž se stal ekologický mini domek Kimo Hut.

Bydlení na farmě

David a Emelia pocházejí z Austrálie. Na půli cesty mezi Melbourne a Sydney leží venkovská oblast Gundagai, kde společně vlastní a provozují farmu o rozloze 28 km². Rozlehlý pozemek spravuje jejich rodina už od konce 19. století a jako dědictví si ho mezi sebou předávají postupující generace a stále jej vylepšují. Za aktuálním stavebním přírůstkem farmy stojí architekti ze studia Hunt DesignLuke Stanley Architects. Na krásném vyvýšeném místě s nádherným panoramatickým výhledem tu postavili ekologický ostrovní domek, z něhož jsou jeho majitelé naprosto nadšení.

Máte rádi bydlení v harmonii s přírodou? Mrkněte na slaměný dům, který si na venkově postavili manželé původem z Prahy.

Přírodní materiály na venkov patří

Zadání pro architekty bylo jasné. Domek měl být jednoduchý, moderní a spjatý s okolní přírodou. A to jak po stránce architektonické, tak po stránce konstrukční. Volba hlavního stavebního materiálu proto padla na přírodní jasan a borovici. V duchu architektury typických zemědělských budov, které na farmě také stojí, doplnili tvůrci návrhu toto tvrdé dřevo ještě betonem, sklem a plechovou sedlovou střechou.

Bezpečný úkryt před deštěm a spěchem

Áčkový tvar Kimo Hut odkazuje k lokální tradici. Připomíná totiž stan, který na jednu stranu poskytuje úkryt před nepřízní počasí, což v údolí Kimo znamená hlavně útočiště před silným větrem, a zároveň zůstává propojen s okolím.

Domek menší než garsonka 

Půdorys má tvar pravidelného obdélníku. Domek je k zemi ukotven pouze pomocí betonových patek, vystačí si tedy bez klasických základů, zastavěná plocha činí jen 28 m². Uvnitř se nachází samostatná koupelna a multifunkční obytný prostor rozčleněný na spací kout s manželskou postelí, relaxační koutek s křeslem a stolkem a zónu pro základní přípravu jídla, která se skládá ze stolku se dřezem a kamny.

Pokud si myslíte, že na 28 m² se nedá žít, potom vám ukážeme, že to jde ještě v o 11 m² menším domku.

Ostrovní mini domek sítě nepotřebuje

Kimo Hut je plně soběstačný. Jelikož stojí na samotě, tak připojení na inženýrské sítě ani nepřipadalo v úvahu. Na vytápění interiéru stačí krbová kamna, elektřinu domek získává ze solárního panelu, vodu zase z podzemní nádrže na dešťovku a ohřívá ji pomocí plynového vařiče.

Zdařilý pokus o návrat k přírodě

Internetový ani televizní signál tu nechytíte a podle majitelů je to tak dobře. Vždyť Kimo Hut od začátku zamýšleli jako klidný úkryt před rychlým tempem současného světa i před moderními technologiemi. 

Foto: Hilary Bradford

 

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.