Menu

Staňte se minimalistou a usnadněte si život

Inspirace   |   9. 8. 2018   |   Autor: Rudolf Král

V jednoduchosti je krása, to je známá věc. Ale opravdu se dokážete osvobodit od všemožných zbytečností, které jen zanášejí váš životní prostor? Máme pro vás pár šikovných triků, jak v duchu opěvovaného minimalismu snadno a stylově provětrat byt.

židle, lampa, stůl - minimalismus

Barvy ano, ale jen trošku

Čisté linie, jednoduchý a elegantní design a důraz na funkčnost, to jsou základní stavební kameny minimalismu. A pak také výběr barev, protože právě díky neutrálním barvám působí minimalistické interiéry tak harmonicky. Stěny vymalujte jemnými a nenápadnými barvami, při výběru nábytku vsaďte na přírodní nebo bílé materiály. Barevnou jednolitost rozbijte výraznějším designovým kobercem nebo originálním obrazem.

Pusťte si domů umění

Když už si minimalisté něco vystaví, pak to určitě stojí za to. A vždycky si dají záležet, aby například umělecké dílo v prostoru opravdu vyniklo. Totéž platí i pro „obyčejnou“ dekoraci, i z vázy s jednoduchou květinou dokáží udělat dominantu celé místnosti. Celé aranžmá však vždy musí být dokonale promyšlené.

Podívejte se na krásný byt ve španělské Valencii, který si jeho mladí majitelé vybavili minimalisticky a naprosto dokonale!

Přidejte špetku zeleně

Přírodní chlorofyl tvoří s neutrálními tóny skvělý kontrast, možná i proto jsou květiny pro většinu milovníků minimalismu tou nejoblíbenější dekorací. Větší rostliny postavte samostatně, naopak ty menší sdružte do organických skupinek. Aby se nebály. Ale pozor, vždy ctěte zahradnické pravidlo číslo jedna: jediné přípustné květináče jsou bílé nebo terakotové.

Nechte prostor dýchat

O nábytku uvažujte minimalisticky až buddhisticky – čím míň, tím líp. Co takhle si třeba ve stísněné předsíni místo velkého věšáku s botníkem pověsit od stropu obyčejnou kovovou trubku s pár designovými ramínky? Nebo pět laciných odkládacích stolků vyměnit za jeden pořádný? A místo různých židliček a stoliček pořídit jednu lavici, ideálně sklápěcí? Ano. Přesně takhle minimalisticky musíte odteď přemýšlet.

Máte vyhlédnutý byt? Víme, na kolik vás vyjde hypotéka


Chci vědět víc...
Máte vyhlédnutý byt? Víme, na kolik vás vyjde hypotéka


Kam s tím? Schovejte to

Řekněme si to na rovinu, naše domovy jsou zavaleny hromadami věcí, které vlastně vůbec nepotřebujeme. Ale rozloučit se s nimi taky nechceme, přinejmenším ne teď hned. Jestli přesto toužíte po uspořádaném a vzdušném bydlení, je ta správná chvíle na minimalistickou revoluci, při které maximálně využijete skryté úložné prostory. Třeba ty pod postelí. A až postoupíte do vyššího minimalistického levelu, možná zjistíte, že schovka pod postelí ukrývá jen samé zbytečnosti.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.