Menu

Stavíme dům v deseti krocích

Poradna   |   1. 7. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Rozhodnutí postavit si dům patří mezi ta nejzásadnější v životě. Abyste měli alespoň hrubou představu, do čeho jdete, připravili jsme pro vás přehled deseti nejdůležitějších činností, které vás čekají.

1. Hledání místa

Nejde jenom o to, zda máte výhled do zeleně nebo jestli je váš budoucí soused morous. Zajímat by vás měla třeba také stabilita podloží, dostupnost veřejných služeb a institucí, nebo jak daleko je nejbližší nemocnice. Podívejte se také do územního plánu, jestli se poblíž nechystá třeba stavba letiště nebo tankodromu.

2. Papírování

Vybrali jste pozemek, podepsali kupní smlouvu a složili peníze. Čeká vás ale ještě spousta lejster týkajících se zápisu do katastru nemovitostí, projektování, financování stavby a stavebního řízení. Teprve po jejich vyřízení se můžete pustit do stavby.

3. Základní kameny

Konečně jste se prokousali otravnými papíry a máte v ruce to nejdůležitější – stavební povolení. Teď je čas nahnat pracovníky na místo a začít skutečně makat. Na řadě jsou územní práce, základová deska, rozvod sítí a hydroizolace.

4. Hrubá stavba

Vzniká nám kostra domu. Postupně vytyčíte obvodové stěny, příčky, případné schody do podkroví a střechu. Na řadě už ale jsou také zdánlivé maličkosti jako okapy a komín.

5. Nastupují instalatéři a topenáři

Když máte hrubou stavbu po kupě, můžete se pustit do rozvodů elektřiny, vody, plynu, telekomunikačních sítí (telefon, internet atd.) a topení.

6. Ladíme vnějšek i vnitřek

V této fázi už můžete přejít k větším kosmetickým úpravám. Nahoďte fasádu, vložte okna, omítněte zdi, nasaďte dveře a vrata. V interiéru pak položte podlahy a přidělejte umyvadla, vany či sprchové kouty. Na závěr téhle fáze pak nezapomeňte oznámit stavebnímu úřadu, že máte v plánu se v brzké době stěhovat. Měla by proběhnout kolaudace.

7. Finální kosmetické úpravy

Zkolaudováno? Gratulujeme! Teď už máte štempl na to, že dům je postaven tak, že v něm můžete bez obav bydlet. Nepodceňte ale závěrečné úpravy jako malování, zásuvky a vypínače, které jsou pro budoucí komfortní užívání domu velice důležité.

8. Zařizování interiéru

Můžete se konečně vyřádit a udělat z neosobního prostředí opravdový domov. Je jen na vás, v jakém duchu si dům zařídíte. Pokud vám dojdou nápady, využijte služeb bytového architekta.

9. Zvelebování okolí

Teď už je čas vyjít ze staveniště na zahradu. Představu, jak má vypadat, byste měli mít už v době, kdy se s architektem domlouváte na podobě domu. I tady se vyplatí investovat pár tisíc do odborníka, který vám zahradu alespoň v hrubých obrysech načrtne.

10. A ještě trochu papírování na závěr

Konečně bydlíte, v domě je všechno, jak má být, ale přece jen vás ještě čeká závěrečné kolečko po úřadech. Měli byste si změnit trvalé bydliště, což znamená novou občanku a v případě, že pracujete na živnostenský list, také nahlášení změn na finanční úřad, zdravotní pojišťovnu a místní správu sociálního zabezpečení.

 


Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.