Menu

Stěhování nemusí stát majlant

Poradna   |   27. 5. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Najít si nové bydlení je vzrušující životní změna, jen kdyby s tím nesouviselo to otravné a drahé stěhování. Pokud se ale budete držet pár jednoduchých zásad a všechno si dopředu dobře rozmyslíte, nemusí to být zase až taková hrůza. A vlastně to ani nemusí stát tolik peněz.
Na čem všem záleží při výpočtu ceny? Tak v první řadě je důležitá lokalita. Nikoho asi nepřekvapí, že nejdražší stěhovací služby jsou v hlavním městě. Klasický byt v Praze se dá přestěhovat v rámci města za průměrnou cenu deset tisíc korun. Cena přitom zahrnuje naložení věcí, odvoz a vyložení. Cokoli chcete navíc, to si připlatíte.

Za co si při stěhování připlatíte

Úplně logicky připlatíte za počet pater. Čím více pater, tím to budete mít dražší. Smůlu má i ten, kdo se stěhuje do budovy, kde není výtah. Velkou roli při výpočtu hraje vzdálenost. Čím více kilometrů se najede, tím více to bude vaši peněženku bolet. Obecně platí, že čím větší město, tím více stojí jeden najetý kilometr.

Pozor na hodinovou sazbu a službu na klíč

Existují firmy, které si účtují hodinovou sazbu. Pokud na takovou narazíte, mějte na paměti, že se počítá každá započatá hodina. Podle stěhovacích firem si stále častěji lidé objednávají službu smontování nábytku nebo rovnou stěhování na klíč. Za první si připlatíte v řádech stokorun, služba na klíč stojí zpravidla více než dvakrát tolik než standardní stěhování. U bytu za původních deset tisíc to dělá asi dvacet pět tisíc korun. Na druhou stranu ale firma věci zabalí i vybalí, kam jí v novém bytě ukážete. Pro několika člennou rodinu je to vysvobození, pro jednotlivce, který má hlouběji do kapsy, spíše zbytečný luxus.

Jde to i za třetinu ceny

Jednoznačně nejlevněji vás vyjde kamarádská výpomoc. Stačí si pouze vypůjčit či pronajmout vhodný vůz (u těch větších i s řidičem). Pro představu pronájem Avie se pohybuje nejčastěji od 100 do 250 Kč na hodinu plus deset až dvanáct korun za kilometr. V konečném součtu zaplatíte cca jednu třetinu průměrné ceny, kterou vám naúčtují profíci. K tomu je ale samozřejmě ještě třeba připočítat nějakou tu stovku na pivo, na které je slušnost pozvat sedřené kamarády, kteří vám pomáhali stěhovat.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.