Plocha střech pokrytých vegetací se sice v České republice rozrůstá, ale v zahraničí už jsou o několik kroků dál. Například ve Švýcarsku platí ozelenění pro veškeré novostavby a v některých částech Německa jsou povinně ozeleňovány průmyslové budovy. Začněte uvažovat nad svou zelenou střechou i vy! Zarostlé střechy mají mnoho výhod a navíc budou vašemu domu slušet.

Foto: zelenastrecharoku.cz
Zelené střechy se řadí mezi takzvaná přírodě blízká opatření, která využívají zelenou infastrukturu. Nejdůležitější je jejich úloha tam, kde se nachází minimum zeleně, to je v hustě zastavěných městech. Už dávno nemají zelené střechy pověst nedostupnosti a luxusu.
Výhody zelených střech
- Zlepšují zvukovou i tepelnou izolaci domu
- Chrání konstrukci domu před nepřízní počasí
- Přispívají k regulaci vlhkosti ve svém okolí
- Zelený koberec chrání hydroizolaci před UV zářením
- Snižují vysokou prašnost zvláště v městském prostředí
- Zachycují srážkovou vodu, čímž odlehčují kanalizaci
- Jsou dobrou náhradou zeleně za zastavěnou plochu
- Slouží jako velmi hodnotný estetický prvek zelené plochy

Foto: zelenastrecharoku. cz
Přejete si extenzivní nebo intenzivní zelenou střechu?
Zatímco extenzivní zelená střecha je nepochozí a je tedy pouze pohledová, intenzivní zelená střecha vám rovnou nabídne možnost zřídit si na ní zahradu, kde můžete v klidu relaxovat. Na extenzivní zelené střechy se vysazují rostliny nízkého vzrůstu s minimálními pěstebními nároky. Protože tento typy střech neklade velké nároky na celkovou únosnost střešní konstrukce, je možné využít jej i při rekonstrukci domu. Mocnost souvrství extenzivních střech je v rozsahu 8-15 cm. Unesou spíše malé zatížení přibližně 100 kg/m2.
Intenzivní zelené střechy vyžadují pravidelnou péči. U tohoto typu střech jsou kladeny vyšší požadavky na nosnou konstrukci střechy. Ta musí být schopna unést zátěž pohybující se mezi 300-600 kg/m2. Díky větší mocnosti souvrství lze rozšířit výběr rostlin na ty s vyššími požadavky na péči.
Bez dobré izolace a speciálního substrátu to nepůjde
Stejně jako na zelenou střechu nepatří klasická zemina, ale speciální substrát, který je schopen zadržet v sobě jak určité množství vody, tak i živin, nepatří na zelenou střechu ani klasická izolace. Problémem vegetačních střech je nejen vysychání substrátu, ale také jeho váha. Některé systémy tak nahrazují substrát kamennou vlnou. Ta obsahuje polymerní absorbent, jehož funkcí je zadržet dostatek vláhy pro to, aby byla střecha stále pěkně zelená, a to i bez zálivky.

Foto: zelenastrecharoku.cz
Jaké rostliny jsou vhodné pro výsadbu na vegetační střechy
Jak jsme se již výše zmínili, je třeba rozlišovat, zda ozeleňujeme extenzivní nebo intenzivní střechu. Na extenzivní zelené střechy se hodí předpěstované rozchodníky, kterým stačí jednou za rok přihnojení. Vhodná je i písečnice velkokvětá nebo trávnička přímořská. Osázeny mohou být i různými travinami, mechy nebo sukulenty. Na intenzivní střeše můžete mít jak méně náročné trvalky nebo keříky, tak zde můžete klidně pěstovat i zeleninu. Z květin jsou pro intenzivní vegetační střechy nejvhodnější mochna křovitá, devaterník velkolistý a kručinka barvířská.

Foto: Pixabay.com
Zelená střechy v DIY provedení
Nejjednodušší typy zelených extenzivních střech je možné zhotovit svépomocí. Nevyžaduje se pro ně ani stavební povolení. Vše potřebné pro jejich zbudování dnes již naleznete jako kompletní systém. Specializovaná firma vám takový balíček připraví na míru dle velikosti a místa, které chcete zazeleňovat. Díky balíčku můžete mít během jednoho dne s pomocí dalšího člověka zelenou střechu hotovou.