Menu

Střechy na zelené vlně

Inspirace   |   2. 5. 2019   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Plocha střech pokrytých vegetací se sice v České republice rozrůstá, ale v zahraničí už jsou o několik kroků dál. Například ve Švýcarsku platí ozelenění pro veškeré novostavby a v některých částech Německa jsou povinně ozeleňovány průmyslové budovy. Začněte uvažovat nad svou zelenou střechou i vy! Zarostlé střechy mají mnoho výhod a navíc budou vašemu domu slušet.

Ozelenění šikmé střechy dřevostavby 
Foto: zelenastrecharoku.cz  

Zelené střechy se řadí mezi takzvaná přírodě blízká opatření, která využívají zelenou infastrukturu. Nejdůležitější je jejich úloha tam, kde se nachází minimum zeleně, to je v hustě zastavěných městech. Už dávno nemají zelené střechy pověst nedostupnosti a luxusu. 

Výhody zelených střech 

  • Zlepšují zvukovou i tepelnou izolaci domu 
  • Chrání konstrukci domu před nepřízní počasí
  • Přispívají k regulaci vlhkosti ve svém okolí 
  • Zelený koberec chrání hydroizolaci před UV zářením 
  • Snižují vysokou prašnost zvláště v městském prostředí 
  • Zachycují srážkovou vodu, čímž odlehčují kanalizaci 
  • Jsou dobrou náhradou zeleně za zastavěnou plochu 
  • Slouží jako velmi hodnotný estetický prvek zelené plochy 
Hustě osázená intenzivní zelená střecha s mírným zešikmením 
Foto: zelenastrecharoku. cz  

Přejete si extenzivní nebo intenzivní zelenou střechu?

Zatímco extenzivní zelená střecha je nepochozí a je tedy pouze pohledová, intenzivní zelená střecha vám rovnou nabídne možnost zřídit si na ní zahradu, kde můžete v klidu relaxovat. Na extenzivní zelené střechy se vysazují rostliny nízkého vzrůstu s minimálními pěstebními nároky. Protože tento typy střech neklade velké nároky na celkovou únosnost střešní konstrukce, je možné využít jej i při rekonstrukci domu. Mocnost souvrství extenzivních střech je v rozsahu 8-15 cm. Unesou spíše malé zatížení přibližně 100 kg/m2.

A co takhle zelená střecha na vlastním domě?

Chci vědět víc...
A co takhle zelená střecha na vlastním domě?

Intenzivní zelené střechy vyžadují pravidelnou péči. U tohoto typu střech jsou kladeny vyšší požadavky na nosnou konstrukci střechy. Ta musí být schopna unést zátěž pohybující se mezi   300-600 kg/m2. Díky větší mocnosti souvrství lze rozšířit výběr rostlin na ty s vyššími požadavky na péči. 

Bez dobré izolace a speciálního substrátu to nepůjde 

Stejně jako na zelenou střechu nepatří klasická zemina, ale speciální substrát, který je schopen zadržet v sobě jak určité množství vody, tak i živin, nepatří na zelenou střechu ani klasická izolace. Problémem vegetačních střech je nejen vysychání substrátu, ale také jeho váha. Některé systémy tak nahrazují substrát kamennou vlnou. Ta obsahuje polymerní absorbent, jehož funkcí je zadržet dostatek vláhy pro to, aby byla střecha stále pěkně zelená, a to i bez zálivky. 

 U šikmých střech od sklonu 15 ° je nutné konstrukčně zabránit sjíždění substrátu. 
Foto: zelenastrecharoku.cz

Jaké rostliny jsou vhodné pro výsadbu na vegetační střechy 

Jak jsme se již výše zmínili, je třeba rozlišovat, zda ozeleňujeme extenzivní nebo intenzivní střechu. Na extenzivní zelené střechy se hodí předpěstované rozchodníky, kterým stačí jednou za rok přihnojení. Vhodná je i  písečnice velkokvětá nebo trávnička přímořská. Osázeny mohou být i různými travinami, mechy nebo sukulenty. Na intenzivní střeše můžete mít jak méně náročné trvalky nebo keříky, tak zde můžete klidně pěstovat i zeleninu. Z květin jsou pro intenzivní vegetační střechy nejvhodnější mochna křovitá, devaterník velkolistý a kručinka barvířská.  

Sedum acre (Rozchodník ostrý – žlutý) 
Foto: Pixabay.com

Zelená střechy v DIY provedení 

Nejjednodušší typy zelených extenzivních střech je možné zhotovit svépomocí. Nevyžaduje se pro ně ani stavební povolení. Vše potřebné pro jejich zbudování dnes již naleznete jako kompletní systém. Specializovaná firma vám takový balíček připraví na míru dle velikosti a místa, které chcete zazeleňovat. Díky balíčku můžete mít během jednoho dne s pomocí dalšího člověka zelenou střechu hotovou. 


Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.