Menu

Studenti navrhli relaxační chatky uprostřed divočiny

Inspirace   |   20. 9. 2016   |   Autor: Klára Beščecová

Co se stane, když se sejdou tři mladíci, studenti obchodu, práv a designu? Založí si startup! Tohle není otřepaný vtip, ale docela běžná praxe posledních let. Úspěchu ale nedosahují pouze podnikavci, kteří se zaměří na mobilní aplikace, dařit se může i byznysu založenému na úplném opaku. Zkrátka na žádných technologických vychytávkách, ale na návratu do přírody.

Únik od uspěchaného městského života od loňského roku nabízí mladá americká firma Getaway. Její zakladatel Jon Staff si během svého studentského života vyzkoušel bydlení v hodně netradičních příbytcích. Část léta strávil na lodi, bydlel také ve sklepě, a dokonce v i v prázdné kanceláři ve třetím patře harvardské knihovny. Atmosféra těchto míst se mu zalíbila natolik, že se netradiční zážitky rozhodl zprostředkovat i přepracovaným Američanům.

_Byt2

Hnutí za maličké domky v praxi

Dvě hodiny jízdy autem od Bostonu, dostatečně daleko od civilizace, si Jon pronajal v krásném venkovském prostředí kousek lesa. Postupně tu společně s dalšíma dvěma absolventy Harvardu a jejich přáteli navrhli a postavili tři chatky, které pronajímají všem zájemcům o volné chvíle mimo dosah moderního způsobu života. Tímto projektem se připojili ke stále se rozšiřující komunitě Tiny House Movement založené na aktuálním trendu, který před obrovskými rezidencemi upřednostňuje bydlení v malinkatých domcích.

_Byt3

Široké okno s výhledem do lesa

Seznamte se s Ovidií, Lorraine a Clarou

To jsou jména babiček všech tří zakladatelů startupu. Právě po nich byly pojmenovány i jednotlivé chatky z břízy a smrku. Velikostí jsou spíš menší (15 až 20 m²), ale na pohodový víkend mimo město poslouží perfektně. Logicky tu nelze očekávat napojení na inženýrské sítě, přesto jsou tyto lesní příbytky zařízené pohodlně. Na vaření stačí propan, elektřinu zajistí solární panely, o teplo se postarají kamínka a místní voda je rozvedená do kuchyňky i koupelny, která je vybavená kompostovací toaletou.

_Byt4

Chatka uprostřed lesa

Chatka pro rodinu, samotáře i partu

Rodinnou dovolenou uprostřed lesů může nabídnout nejprostornější chatka Ovidia. Lorraine s protáhlým pracovním stolem a inspirativním výhledem do okolí má posloužit jako útočiště pro spisovatele. Na několik úrovní rozčleněná Clara zase dokonale padne do noty větším skupinkám. Kdo si chce dát detox od techniky, zajet na stmelující víkend s kamarády, uspořádat romantické výročí nebo najít nerušené chvíle pro tvůrčí činnost, ten si přijde na své.

_Byt5

Interiér chatky

Zájem o relax v lese je obrovský

Jediným zádrhelem je vysoká obsazenost. Hned první týden po spuštění rezervací byly chatky zamluvené na budoucích pět měsíců. Cena je totiž pro Američany velmi příznivá, v průměru vychází pronájem na 99 dolarů za noc, tedy necelých 2500 korun. Jon se svými partnery vzhledem k velkému ohlasu už nyní chystá rozšíření konceptu i do okolí dalších amerických velkoměst.

Líbí se vám dřevěné domky v přírodě? To by vás mohl zajímat soběstačný dřevěný domek pro všechny.

_Byt6

Příjemné posezení s grilem před chatou

Dobrá rada na závěr

Těm, kdo se v chatkách ubytují, dává Getaway malé doporučení: „Schovejte své mobily, podívejte se na hvězdy nebo do plamenů táboráku a užívejte si společný čas s lidmi, na nichž vám záleží.“ Možná se jim nakonec podaří nadchnout své klienty pro ekologičtější a úspornější způsob bydlení.

_Byt7

Kuchyňka v chatce

Chatka Ovidia;  Chatka Lorraine; Foto: Kataram Studios

 

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.