Studenti designu a architektury z americké Norwich University dostali před dvěma lety od své profesorky Tolyi Stonorov neobvyklé zadání. To vedle tradiční teoretické části, jejíž součástí bývá vypracování vizuálního návrhu a projektové části stavby, zahrnovalo i složku zcela praktickou. Dům, který studenti dostali za úkol nadesignovat, měli totiž následně také sami postavit. Výsledkem jejich celoročního snažení se stal minidomek CASA 802.
Praktické cvičení pro studenty
Projekt měl pomoci studentům nahlédnout pod pokličku udržitelné architektury, která se snaží o komplexní uchopení otázky bydlení. Nezabývá se tedy výhradně technickými parametry stavby, ale myslí i na ekologické či ekonomické aspekty života v konkrétním domě. Stavební proces se tak pro studenty stal praktickým cvičením, při němž si budoucí architekti mohli na vlastní kůži vyzkoušet všechny fáze stavby domu od samého počátku až po předání klíčů nové majitelce.
Startovní bydlení za příznivou cenu
Druhým a neméně podstatným úkolem projektu CASA 802 bylo vytvoření důstojného a přitom cenově dostupného bydlení pro rodiny s nízkými příjmy. Vznikla tak příjemná alternativa k obytným přívěsům, v nichž žije řada Američanů, kteří se kvůli finančním důvodům nebo čistě z vlastního zájmu rozhodnou pro úspornější způsob života.
Nižší náklady na život
CASA 802 je k hospodárnějšímu životu jako stvořený. Neplýtvá energií ani centimetry. Pro dispozice 2+kk mu stačí 30 m². Bonusem je venkovní terasa před vchodem o velikosti dalších 5 m². Aby domek dával ekonomicky smysl i po provozní stránce, rozhodli se studenti pro nízkoenergetický standard.
Okna, dveře i zdi domku pečlivě zaizolovali, pro vytápění zvolili vysoce efektivní tepelné čerpadlo, interiéry vybavili úspornými nízkonapěťovými LED žárovkami a sprchu opatřili hlavicí s nižším průtokem vody. Ve hře byly dokonce solární panely, ale studenti od nich nakonec upustili s ohledem na budoucí umístění domu, kde není tolik slunečního světla, aby se panely vyplatily.
Domek za 750 tisíc korun
Celková cena za konstrukci unikátního domku se zastavila na 30 tisících dolarech (přibližně 750 tisíc korun). Tato částka pokryla náklady na veškerý stavební materiál včetně vybavení interiérů i čas a práci studentů a několika dalších členů fakulty, kteří se na stavbě podíleli.
Vynaložené úsilí se vyplatilo. Kromě vynikajícího hodnocení byli studenti oceněni rychlým prodejem jejich výtvoru. Spokojenou majitelkou domku je Kim Glynn, která o bydlení v malém a energeticky úsporném stylu snila řadu let. Následně si studenti ještě vysloužili architektonickou cenu od American Institute of Architecture.
Foto: Tolya Stonorov a Mark Collier/Norwich University