Místo pro intenzivní zážitky, které vytváříte i vy! Tímto sloganem láká návštěvníky studio ALTA nacházející se ve čtyřech továrních halách naproti pražskému Výstavišti, jež v minulosti sloužily jako sklad. V jedné z nich dnes sídlí multifunkční kulturní prostor, kam veškerý nábytek darovali sympatizující lidé. Povídali jsme si s mluvčí studia Tatianou Brederovou
Jak se ALTA vlastně zrodila?
V roce 2007 studio založila naše ředitelka Lucia Kašiarová s neformální skupinkou tanečníků současného tance, kteří měli problém najít v Praze místo na zkoušení tanečních projektů. Tehdy tu založili malou zkušebnu, která dodnes tvoří jednu ze čtyř současných hal. Když už zde zkoušeli, chtěli tady i hrát, a tak vznikla druhá hala, kde se hraje divadlo, realizovány jsou zde i nejrůznější sociální nebo komunitní aktivity.
V únoru loňského roku se projekt rozšířil…
Ano, do dalších dvou hal – hala 23 je nyní druhá zkušebna, ve velké hale 24 je multifunkční prostor – jsou tam ateliéry pro výtvarníky, sídlí tam i Institut světelného designu, na patře, které je v hale vytvořeno, mají sdílené kanceláře neziskové organizace. V multifunkčním prostoru jsou pořádány výstavy, koncerty nebo například semináře. Jedná se o otevřený prostor. Rekonstrukce vznikala, jak to šlo, předtím tam totiž nebyly ani elektrické rozvody. Jen špína a bordel.
Prostor vznikal svépomocí?
Neměli jsme na rekonstrukci peníze ani lidi, tak jsme poprosili o pomoc na sociálních sítích a přes e-maily. Malovali zde naši technici, uklízelo tady plno dobrovolníků. Nábytek sem vozili naši přátelé. Židle, knihovničky, knihy, hračky do dětského koutku, to vše sem lidé přivezli zadarmo.
Dýchá to tady zvláštní atmosférou.
Každý člověk, který sem přinesl křesílko, má pocit, že tady má kousek domova. Nejsou zde pořádně dveře ani zdi, kluci z pár desek zbouchali kulturní prostor, v němž je z každého čtverečního centimetru cítit nadšení a práce lidí.
Odráží se to nějak i na vlastním fungování studia ALTA?
Nechceme dělat divadlo a další akce tak, že jen nabízíme program. Chceme, aby tady lidé tvořili. Každý, kdo přijde, může posedět, aniž by ho servírka uháněla, jestli si dá něco k pití. V prostoru je i wifi, takže není problém věnovat se tam práci nebo studiu.
Váš prostor navštěvují převážně mladí lidé a stává se čím dál vyhledávanějším místem.
Z toho máme velkou radost. Vytváření kulturních center z industriálních prostor je v západní Evropě častý jev, protože takové prostory nabízejí spoustu možností. Jsem ráda, že se to začíná rozjíždět i u nás.
Podívejte se na video z rekonstrukce.
Foto: Michael Kratochvíl