Menu

Studio ALTA – kus domova v tovární hale

Jak bydlím já   |   6. 4. 2016   |   Autor: Rudolf Král

Místo pro intenzivní zážitky, které vytváříte i vy! Tímto sloganem láká návštěvníky studio ALTA nacházející se ve čtyřech továrních halách naproti pražskému Výstavišti, jež v minulosti sloužily jako sklad. V jedné z nich dnes sídlí multifunkční kulturní prostor, kam veškerý nábytek darovali sympatizující lidé. Povídali jsme si s mluvčí studia Tatianou Brederovou

_Alta_1

Jak se ALTA vlastně zrodila? 

V roce 2007 studio založila naše ředitelka Lucia Kašiarová s neformální skupinkou tanečníků současného tance, kteří měli problém najít v Praze místo na zkoušení tanečních projektů. Tehdy tu založili malou zkušebnu, která dodnes tvoří jednu ze čtyř současných hal. Když už zde zkoušeli, chtěli tady i hrát, a tak vznikla druhá hala, kde se hraje divadlo, realizovány jsou zde i nejrůznější sociální nebo komunitní aktivity.

V únoru loňského roku se projekt rozšířil…

Ano, do dalších dvou hal – hala 23 je nyní druhá zkušebna, ve velké hale 24 je multifunkční prostor – jsou tam ateliéry pro výtvarníky, sídlí tam i Institut světelného designu, na patře, které je v hale vytvořeno, mají sdílené kanceláře neziskové organizace. V multifunkčním prostoru jsou pořádány výstavy, koncerty nebo například semináře. Jedná se o otevřený prostor. Rekonstrukce vznikala, jak to šlo, předtím tam totiž nebyly ani elektrické rozvody. Jen špína a bordel.

_Alta_2

Prostor vznikal svépomocí? 

Neměli jsme na rekonstrukci peníze ani lidi, tak jsme poprosili o pomoc na sociálních sítích a přes e-maily. Malovali zde naši technici, uklízelo tady plno dobrovolníků. Nábytek sem vozili naši přátelé. Židle, knihovničky, knihy, hračky do dětského koutku, to vše sem lidé přivezli zadarmo.

_Alta_3

Dýchá to tady zvláštní atmosférou.

Každý člověk, který sem přinesl křesílko, má pocit, že tady má kousek domova. Nejsou zde pořádně dveře ani zdi, kluci z pár desek zbouchali kulturní prostor, v němž je z každého čtverečního centimetru cítit nadšení a práce lidí.

Odráží se to nějak i na vlastním fungování studia ALTA?

Nechceme dělat divadlo a další akce tak, že jen nabízíme program. Chceme, aby tady lidé tvořili. Každý, kdo přijde, může posedět, aniž by ho servírka uháněla, jestli si dá něco k pití. V prostoru je i wifi, takže není problém věnovat se tam práci nebo studiu.

_Alta_4

Váš prostor navštěvují převážně mladí lidé a stává se čím dál vyhledávanějším místem.

Z toho máme velkou radost. Vytváření kulturních center z industriálních prostor je v západní Evropě častý jev, protože takové prostory nabízejí spoustu možností. Jsem ráda, že se to začíná rozjíždět i u nás.

Podívejte se na video z rekonstrukce.

_Alta_5

Foto: Michael Kratochvíl

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.