Menu

Jak si zajistit dostatek světla v koupelně?

Poradna   |   2. 10. 2017   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Při nedostatku přirozeného denního světla si musíme pomoci světlem umělým. A právě to je častý případ koupelen v malometrážních bytech. Pokud jsou menší a ještě slabě osvětlené, snadno mohou působit stísňujícím dojmem. Poradíme vám pár triků, jak se s tím vyrovnat.

Rozmístit správným způsobem osvětlení v koupelně, to není právě jednoduchá záležitost. Rozhodně by tu ale nemělo chybět centrální světlo, které zajistí osvětlení v koupelně v dostatečné intenzitě a je schopné osvětlit celý její prostor.

K centrálnímu světlu vybírejte vhodné doplňkové osvětlení. To může mít podobu umyvadlových nebo bodových světel. Ideálním místem pro osazení lokálního svítidla je prostor nad zrcadlem. Zvláště ženy při líčení ocení, pokud bude osvětlení souměrné a stejně intenzivní, takže je vhodné jej umístit po obou stranách umyvadla ve výšce očí.

Ani retro varianta koupelnového osvětlení není marná. Dá se s ní počítat například v podkrovních koupelnách. Doplňkové světlo by nemělo být příliš oslňující. V podkroví se dobře uplatní i bodová světla zapuštěná na vhodných místech do zkosené střechy.

V každé koupelně je třeba z hlediska bezpečnosti osvětlovací techniky vzít v potaz celkem čtyři zóny. První zónou jsou vnitřní prostory vany, sprchového koutu a umyvadla, kam se svítidla standardně neumisťují. Hrozí zde bezprostřední styk s vodou. Druhou zónu tvoří nejbližší okolí vany. Tam je kontakt s vodou prostě nevyhnutelný. Do takových míst je nutné volit pouze speciální osvětlení s kvalitní izolací. Třetí zóna zahrnuje okolí sprchového koutu, vany a umyvadla do vzdálenosti 0,6 metru od umyvadla a sprchy a do 2,25 metru nad vanou. Ani zde není prostor pro žádný jiný typ osvětlení vyjma specializovaných svítidel vhodných pro tuto zónu. Mimo všechny tyto tři zóny je již možné bez obav umisťovat klasická koupelnová svítidla, což je poslední, čtvrtá zóna.

A jak jsou na tom žárovky? Do koupelny je třeba vybírat žárovky kvalitnější, například halogenové. Své uplatnění zde najdou i LED žárovky. Každopádně je dobré výběr přizpůsobit také tomu, jakou atmosféru s nimi chcete v koupelně navodit.

Úplně od věci není ani osvětlení zabudované do vany anebo do její těsné blízkosti. Pro takovou příležitost je ale nutné vybrat speciální stoprocentně vodotěsná a vodě odolná svítidla.

Foto: amazon.fr, trendland.com, borderoak.blogspot.co.uk, i.pinimg.com, bloglovin.com, pin2fun7130.blogspot.com, shadesoflight.com, pinterest.com, archilovers.com.

Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.