Menu

Tajný život parket

Inspirace   |   8. 2. 2022   |   Autor: redakce

Na příští týden pro vás připravujeme praktickou příručku „Co jste kdy chtěli vědět o parketách, ale báli jste se zeptat“ a během rešerše jsme stačili narazit na řadu příkladů jejich nevídaného použití v interiéru. Z tipů, pro které by v souhrnném příspěvku normálně zbylo jen doplňkové místo, jsme se rozhodli sepsat prolog, který vás na velké podlahové téma naladí. Jaký kuriózní život mohou parkety vést?

Jedno v druhém

Pro začátek zůstaňme při zemi. Přechod parket a keramické dlažby řešilo mnoho z nás, ale většinou takovým způsobem, že jsme obě plochy nechali ukončit rovným řezem, souměrným přechodem. Velice originální je ale nápad navázat nepravidelně, což působí stejně jako pověstná nedbalá elegance, například ledabyle upravené vlasy nebo ležérně vrstvené oblečení Pařížanek. Vypadají, jako by poté, co vstaly z postele, jen pročísly své vlasy prsty a oblékly si nejblíž povalující se bílou košili svého přítele, připnuly si zlatý řetízek s přívěskem, přehodily přes ramena sako a vyrazily na ranní kávu. Jenže takový ležérní vzhled je většinou výsledkem pečivého stylingu, který jim rozhodně zabírá víc než pět minut. Spíš hodinu. A podobná pečlivá příprava je nutná i v případě sofistikovaného přechodu mezi kachlemi a dřevěnými parketami. Chce to porovnat víc asymetrických vzorců, které pro dané místo připadají v úvahu, vybrat správnou barevnost a dezén dlažby, zvážit, jestli výsledek nebude překombinovaný, myslet na podlahové topení. Lepší je zvolit takový „umělecký“ přechod jen na jednom místě – mezi obývací částí a kuchyní, mezi terasou či vstupem a interiérem, nebo okolo krbu. Nejefektnější kombinací přechodu bývá stromečková skladba parket ve společnosti hexagonálních dlaždic, ale dobře vypadají i dlaždice obdélníkové.

Krasohled

Hypnotické uhranutí mohou způsobit parkety, které jsou klidně poskládány klasicky, ale namořeny v různých barvách, nebo naopak parketové komponenty různé intenzity moření nebo z různých druhů dřeva, ovšem poskládané do složitější mozaiky. Jako intarzie na barokní hrací skříňce, jen v mnohem větším formátu. Nemusí zabírat celou plochu podlahy, stačí si vybrat jen část, kterou chceme akcentovat, například pod jídelním stolem nebo v centru haly.

Trompe l’oeil

V dalším tipu se přesuneme na zdi. Ano, čtete dobře, parkety na stěně, to je tajný trik některých interiérových architektů, když chtějí dosáhnout wow efektu. Přechodem z vertikální polohy do horizontální vyvářejí parkety iluzi jednolitého ubíhajícího prostoru. Takováto specialita vypadá zvlášť fantasticky v rustikálních interiérech, jako jsou horské apartmány a chalety, ale také v loftech, ve kterých dřevěný obklad kontrastuje s chladnými industriálními prvky. Správný dekor parket místnosti opticky pomůže. U nízkého stropu použijete vertikální linky, které prostor opticky zvýší. Horizontální linie pak mají schopnost místnost opticky rozšířit.

Za hlavou

Nemáte-li odvahu až na tak výrazné interiérové gesto, zaujme vás možná jeho skromnější, ale stále velice nezvyklá obdoba – vysoké čelo postele, třeba s francouzskou kompozicí. Funguje jako silný dekorativní prvek připomínající umělecké dílo v rámu. Můžete si ho nechat vyrobit na zakázku, ve světě existuje i několik firem, které je vyrábí jako typové produkty a zašlou až k vám domů. Líbivým řešením je objednat si čelo dost vysoké tak, abyste na něj mohli zavěsit adjustovanou fotografii, plakát nebo obraz. Vyniknou víc než na bílé stěně.

Recyklace

Neokoukané jsou také parkety aplikované na nábytku. Trend humpoláckých stolků a sedaček z europalet už naštěstí opadl a obdobné kusy mobiliáře vyrobené z kovových rámů vyplněných parketami jsou jeho důstojnějším a uhlazenějším následovníkem. Česká značka Duradero dokonce pro výrobu desek stolů a lavic používá i 150 let staré parkety z historických domů z celé republiky, které by jinak skončily ve spalovně. Každý stůl je tak naprostým unikátem, nejudržitelnějším designem, jaký si lze představit, a zákazníci si společně s ním domů přinesou i zajímavý příběh a kousek historie.

Nad hlavou

Posledním tipem je použít parkety, dlouhé podlahové desky nebo velkoformátové čtverce na strop. Každý formát má jiný charakter – nejzajímavější nám přijdou kazety, které buď imitují historické obklady, ale také mohou být jejich moderní citací a interiér pěkně odpíchnout. A navíc šikovně zvukově izolovat.

 

redakce

redakce, tady je moje.

Na život ani na bydlení neexistují šablony. Nemáme stejný vkus nebo názory. Jedna věc nás ale spojuje. V našich bytech a domech se nefandí stereotypům.