Menu

Takhle bydlí letuška

Jak bydlím já   |   10. 8. 2016   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Maria Kamenová si svůj byt zařídila s elegancí městského stylu a s přirozeností, jež dává jejímu bydlení osobitý výraz. V interiéru laděném do šedobílých odstínů vynikají barevné doplňky, černobílá grafika a také předměty, o nichž sympatická letuška hovoří s radostí a láskou.

_letuska1

Co vás přivedlo právě do oblasti pražského Zličína?

Bydlím blízko letiště, v okolí žije hodně mých známých, a protože jezdím autem, ocením, že se tady dá na rozdíl od centra zaparkovat. Co se týká bytu, žádné speciální požadavky jsem neměla, jezdím sem vždy jen na pár dní. Pro mě jako singl ženu v Praze je tento byt ideální. Nepovažuji ho však za finální bydlení, s přítelem chceme jednou žít v domě, nejraději s výhledem na moře.

_letuska2

Jaký styl bydlení preferujete?

Řekla bych hodně jednoduchý, ale neobešla bych se bez barev, které mám moc ráda. Líbí se mi tyrkysová, tiffany modrá či odstíny fialové a růžové. Tyto barvy příjemně doplní základ celého interiéru, který u mě převažuje v neutrálních odstínech černé, bílé, šedé či antracitové.

_letuska3

Použití jednoduchých tlumených barev v kuchyni

Paletu těchto barev jste použila i na kuchyňskou linku. Jak zněly vaše další požadavky?

Abych do ní nemusela příliš investovat, a také jsem nechtěla klasický tvar do písmene L či U. Představovala jsem si minimalistický vzhled v neutrálních odstínech, aby na ní vynikly barevné doplňky, jako je růžový kávovar nebo nádoba na chleba v retro modré barvě. Nabídka, zejména v levnějších obchodech, mě neuspokojila, proto jsem si nakonec celou kuchyni navrhla sama a hledala firmu, která mi ji vyrobí.

Zařizování je u vás v plném proudu? Pak možná oceníte 10% slevu na elektrospotřebiče od Euronics.

_letuska4

Moderní jednoduchá kuchyně

Interiér kuchyně působí velmi rafinovaně a s obývacím pokojem tvoří elegantní kompaktní celek. Jste s ní spokojená?

Kuchyně je malá, velké vaření by zde asi neproběhlo, mým potřebám však vyhovuje. Z různých možností jsem se nakonec rozhodla pro společnost HANÁK. Komunikace s nimi probíhala skvěle, hodně mi pomohla jejich architektka paní Zemánková, která měla především s mým těžkým rozhodováním velkou trpělivost. Co se týká financí, vyhoupla se cena výše, než jsem původně chtěla, odpovídá však požadavkům a kvalitě. Materiál je na dotek příjemný, odolný vnějším vlivům, působí stále hezky a elegantně. Pro jeho kvality a nadčasovost jsme jej zvolili i v návrhu minimalistického nábytku v obývacím pokoji.

_letuska5

Hrnečky z cest

Jednoduchý styl se projevuje i ve střídmém výběru doplňků. Tvoří však akcenty, které zaujmou. Nakupujete převážně v cizině?

Jak co. Lampu jsem koupila asi před rokem v Čechách, barevná mapa nad sedačkou je vyrobena na zakázku, hodiny v kuchyni mám z Anglie. Přivezla jsem si rovnou troje, abych nemusela stále myslet na časové rozdíly v různých částech světa, což ve své profesi stále řeším.

_letuska6

Hodiny s časy z jednotlivých destinací

Líbí se mi výrazná grafika na dekorativních polštářcích, ale i krásné černobílé fotografie s detaily letadel. Dobře vypadají i modely letadýlek. Jste sběratelkou předmětů s letištní tematikou?

Nepovažuji se za sběratelku, mám jen ráda, když předměty, kterými se obklopuji, vypráví nějaký příběh nebo jsou spojeny s hezkou vzpomínkou. Polštářky připomínají naši první dovolenou s přítelem na ostrově Aruba nebo místo našeho setkání v Hongkongu. Také hrnečky v kuchyni zobrazují motivy měst, která mám ráda. Například Prahu, již miluji, Singapur, kde se nacházím nejčastěji, New York, mé oblíbené město. Bydlení si nedovedu představit také bez knih, ráda chodím do muzeí a galerií, odkud si přivážím opravdu krásné publikace.

_letuska7

Černobílé fotografie letadel

I když hodně cestujete, nikde ve vašem bytě nevidím suvenýry, které si lidé z navštívených zemí obvykle vozí. 

Málokdy si nějaké přivezu. Na cestách si kupuji hlavně pohlednice, na ně si píši, co jsem viděla. Mám takový rituál, v každé navštívené destinaci si utrhnu květinu a vložím ji do knížek, které si tam koupím. Mé květiny tak vydrží dlouho a i za čas mi připomenou místo, v němž jsem strávila nějaký čas. Ale pár suvenýrů u mě přece jen najdete. Z Asie jsem si přivezla slona pro štěstí, z Benátek typickou divadelní masku. Ráda sbírám mušle, jedna nádherná z Vánočního ostrova zdobí můj jídelní stůl a používám ji jako misku na sladkosti.

_letuska8

Slon z Asie pro štěstí

Foto: Michael Kratochvíl

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.