Bytové studio s podlahovou plochou 24 m² architekti pojmenovali Boneca Apartment. A název projektu rozhodně nevybrali náhodou. Vychází z portugalštiny a volně by se dal přeložit jako Domeček pro panenky. Tak malý a stísněný jim byt na začátku renovace skutečně připadal. S jeho kompletní proměnou v praktické a stylové bydlení si ale poradili na výbornou!
Tlustá čára za minulostí zchátralého bytu
Apartmán je součástí bytového domu, který vyrostl v centru Sydney v 60. letech minulého století. Původní stav bytu byl už samozřejmě nevyhovující, takže architektonické studio Brad Swartz Architect přistoupilo v roce 2018 ke kompletní rekonstrukci.
Architekti začali odstraněním všech starých příček. Půdorys bytu očistili na původní čtverec a ten následně přepažili jedinou stěnou. Nová přepážka prostor cíleně rozděluje na dvě části, aby společenská zóna bytu zůstala jasně oddělená od spacího koutku.
Místo pro spaní architekti naprosto minimalizovali a uspořené metry čtvereční využili pro centrální a hodně otevřenou část interiéru. Ložnice se skládá z manželské postele a vestavěné poličky, která funguje jako noční stolek s integrovaným osvětlením a elektrickými zásuvkami. Postel je zvýšená, takže se pod ni vešel slušný úložný prostor v podobě výsuvných šuplat.
Úžasné minibyty se najdou na všech kontinentech!
Podařená skládačka na 24 m²
Jádro bytu tvoří kromě ložnice i kuchyňský kout, za ním ukrytá průchozí šatna a navazující koupelna. Tyto zóny jsou designové tak, aby do sebe pasovaly jako skládačka: „Prostor ložnice jsme zredukovali na úplný základ, který zahrnuje vyvýšené dvoulůžko položené na postelovém roštu, jenž leží na objemném úložišti, a výklenkovou poličku. Kuchyň, koupelna, šatna a úložné prostory jsou pak rozmístěné za touto postelovou platformou a zapadají do sebe jako kostičky Tetrisu. Zbylá druhá polovina bytu patří obývací a jídelní zóně a na maximum využívá flexibilitu nového a otevřenějšího uspořádání prostoru,“ vysvětlují architekti.
Posuvná stěna z dřevěných latí jako praktický i estetický prvek
Pevný předěl interiéru doplňuje posuvná stěna z dřevěných latí. Po funkční stránce má za úkol oddělit za denního provozu spací zónu od společenské části bytu, a přitom umožnit aspoň částečný průchod přirozenému osvětlení hlouběji do bytu.
Z estetického hlediska pomáhá dřevo, z něhož je stěna vyrobená, zjemnit minimalistický interiér s dominancí bílé barvy. „Posuvná dřevěná stěna, sahající od podlahy ke stropu, je klíčovým prvkem pro vymezení soukromé a společenské části. Posouvá se po celé délce bytu, přičemž částečně nebo úplně cloní prostor ložnice, případně kuchyně, aniž by vizuálně zatížila prostor s ohledem na denní světlo a propojení prostoru,“ doplňují architekti svůj záměr.
Kuchyni úložné prostory nechybí
Kuchyňská linka plně využívá svůj potenciál. Horní skříňky na nádobí jsou vytažené až ke stropu. V postranním výklenku se ukrývá vysoká potravinová skříň a samozřejmě tu nechybí lednice, trouba ani varná deska.
Minibyt si mohl dovolit luxus walk-in sprchy
Mezi linkou a postelí se skrývá nenápadný vstup do šatny propojené s koupelnou. Za čistě bílými dveřmi vede koridor ukončený vysokým zrcadlem, které prostoru dodává hloubku a opticky ho zvětšuje. Propojení šatny s koupelnou se v minulosti užívalo poměrně často a dnes se k němu někteří architekti vracejí právě v případě malometrážního bydlení.

Koupelna je obložená šedými dlaždicemi a do vybavení patří walk-in sprcha, toaleta, umyvadlo a velká zrcadlová skříňka.
Na malou koupelnu vyzrajete snadno!
Zeleň nechybí za oknem ani uvnitř bytu
Velkou přednost bytu představuje obstojné množství oken, jimiž se do tak malého interiéru vlévá dostatek denního světla a která zároveň nabízí krásný výhled do korun stromů. S venkovní zelení koresponduje i velkoformátový obraz na stěně, který do jinak barevně spíš neutrálního interiéru vnáší potřebnou živost.
Foto: Tom Ferguson