Začíná podzim a vy cítíte, že by to u vás doma chtělo trochu novou fazónu. Nejjednodušší, co můžete udělat, je vyhradit si den nebo dva a věnovat pozornost zdem a stropu. Nic nepomůže interiéru tolik, jako když se zbavíte ošoupaných a otlapkaných stěn. Myslíme na ty, kteří se nemůžou rozhodnout, jestli se pustit do výmalby, nebo radši do tapetování. Porovnali jsme pro vás hlavní klady a zápory obou cest k novému výrazu vašeho interiéru.
Tapeta není přežitek
Odchlipující se tapeta v babiččině kuchyni, vybledlé barvy, znepokojující ornamenty. Taky se vám tyhle vzpomínky z dětství vybaví, když se řekne tapeta? Časy, kdy tapeta znamenala interiérovou sebevraždu, máme naštěstí dávno za sebou. Tapety se znovu vrací do obliby architektů i designérů. Neuchvátí pouze svými vzory, uspokojujícími i ty nejnáročnější estéty, ale také překvapivou funkčností a všestranností. Kromě klasických papírových tapet můžete vybírat mezi vliesovými, vinylovými, 3D či samolepicími tapetami. Jaké jsou jejich výhody?
Papírové tapety se řadí ke klasikám i proto, že jsou nejstarším druhem. Dělají se z mačkaného, raženého nebo potištěného papíru. Dvojvrstvé ražené tapety, známé jako duplexní, patří k těm nejkvalitnějším. Podle hmotnosti použitých surovin dále rozdělujeme papírové tapety na lehké, středně těžké a těžké. Na vliesové tapety lze lepidlo nanášet dvojím způsobem; přímo na tapetu nebo rovnou na stěnu. Oproti papírovým tapetám nevyžadují tak velký časový interval na provlhčení a jsou použitelné i ve vlhkém prostředí. Poslední výhodu objevíte při jejich strhávání, které půjde snadno, a tapetu odstraníte vcelku, bez trhání.
Vinylové tapety jsou vhodné pro všechny typy interiérů a rozumí si s každým podkladem (sádrokarton, zdivo, umakart). Navíc mají skvělou krycí schopnost, nezastaví je ani popraskané či křivé zdi. Hitparádou moderních interiérů jsou tapety samolepicí. Jejich design si můžete přizpůsobit přesně svým potřebám, snadno se aplikují, jsou levné a nenáročné na údržbu. Umístit je můžete na jakýkoli hladký a suchý povrch, od skla, plastu až po lakované dřevo starého nábytku. Tak která bude ta vaše?
Překvapivě užitečná
Vedle estetického oživení interiéru vám tapeta oproti výmalbě zajistí kvalitnější izolaci zvuku i tepla. Díky snadné aplikaci si ji můžete nalepit téměř na všechny druhy povrchů. Stěny s nedokonalostmi omítky vám konečně přestanou drásat nervy, jednoduše je schováte. Na tapetování si nemusíme volat odborníky, dnešní tapety jsou uzpůsobeny domácí aplikaci, kterou s trochou trpělivosti zvládne každý. Stěhování nábytku a zakrytí podlahy se sice nevyhnete, na zdi bude před aplikací potřeba nanést penetraci, oproti výmalbě se však čas strávený uklízením výrazně zkrátí. Pokud se vám nechce utrácet za tapetu, máme pro vás skvělé lowcost oživení stěn.
A je vymalováno
Pokud se vám ze široké škály vzorů a barev žádná z tapet nezalíbí, můžete se vydat cestou výmalby interiéru. I barvy podléhají rozličnému dělení. Na domácí malování se nejlépe hodí matné, které perfektně zakryjí případné nedostatky zdiva. Nyní se na trhu objevují i vodou omyvatelné barvy, pokud máte doma malého kreativce či domácí mazlíčky, ušetříte si starosti s častým likvidováním škod po jejich řádění. Malování pokojů s sebou nese nutnost řádné přípravy před samotnou výmalbou, především však úklid, a to i během malování. Není se však třeba obávat, nábytek nemusíte hned stěhovat, stačí jej soustředit do středu, přikrýt igelitem a nepodcenit zakrytí podlahy, nejlépe dvěma vrstvami spolu s kartóny papíru. Kvalita dnešních barev přímo nahrává, abyste si své zdi zvládli vymalovat i vy, třeba těmito šesti jednoduchými způsoby.
Šedesát odstínů bílé
Architekti nejčastěji doporučují neutrální odstíny, které svým minimalismem skvěle ladí k jakékoli výbavě interiéru. Barevná škála však nekončí u bílé, ale rozšiřuje se o odstíny šedé, béžové či pískové. Nikdo také neříká, že se vaše stěny spokojí pouze s jednou barvou, naopak kombinací více barev či odstínů docílíte neotřelého vzhledu místnosti. Základní dělení barev je podle teploty. Teplé barvy, jako je červená, oranžová, žlutá, krémová aj., povzbuzují a zahřívají. Studené barvy – modrá, šedá, zelená a odstíny fialové – naopak vyvolávají pocit chladu, ale zároveň uklidňují. Je tedy velmi důležité odstíny barev sladit s funkcí místnosti. Chladné barvy jsou vhodné do míst, kde chceme odpočívat nebo pracovat. Veselé a teplé barvy nás stimulují, probouzí emoce. Nejlépe je zužitkujeme v kuchyni, obývacích prostorách či v dětském pokojíčku.
Zlatou a nadčasovou možností jsou barvy pastelové, dají se skvěle kombinovat, světlé vnesou harmonii, klid, tmavé naopak poutají pozornost a umocňují dramatičnost. Nebojte se ponořit interiér do oblíbených barev.
Náš tip: Vylaďte barvy s největším či nejvýraznějším objektem místnosti. Sladit ale neznamená použít stejnou! Vycházejte z barvy objektu a použijte jiný tón či barvu, které společně vytváří dokonalou dvojici.
Miluju i maluju
Pokud si vaše srdce získala tapeta, ale nelíbí se vám odstín, ve kterém je k dostání, nezoufejte. Na trhu je dostatek bílých tapet vhodných pro vymalování. Stačí si vybrat ten správný vzor a tapetu vylepšit vysněným odstínem. Spojíte si veškeré výhody tapet i vzdušnost a snadnou variabilitu výmalby v originální řešení, které jistě u sousedů nezahlédnete. Profesionální malíři pokojů také dokážou různými technikami vytvořit výmalbu tak, aby svou nápaditostí připomínala spíše tapetu – a to strukturálním nátěrem. Skvěle se hodí na stěny s nerovnostmi, vyvýšeninami či pro místnosti se špatnou akustikou. Výmalba připomínající umělecké štukování je tedy dalším kompromisem. Ať se rozhodnete jakkoli, držíme vám palce.
foto: shutterstock.com, unsplash.com, bonami.cz, lavmi.cz