Menu

Ikat technika – styl, který vás osloví

Inspirace   |   6. 9. 2017   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Umělecko-výtvarný styl Ikat má kořeny na Blízkém východě. Je to velmi pracný způsob výroby tkaniny, jenž sice vznikl někdy v 10. století, ale výborně se hodí i do současných bytů. Jeho pestré vzory rozveselí každý interiér.

_ikat1

Závěsy tvrdí muziku

Dokud to sami nezkusíte, neuvěříte, jak zásadně dokáží závěsy změnit ráz místnosti. A pokud vás přestanou bavit nebo budete chtít interiér koncipovat jinak, stačí je bez nějaké větší námahy vyměnit.

_ikat2

Křesla radost posedět

Jestli se nějaký kus nábytku nejlépe upravuje do Ikat fazóny, pak jsou to křesla. Můžete si je nechat přečalounit. Když se vám nebude líbit vyšší cena, vyřešíte to levnějším potahem.

_ikat3

Univerzální využití

Ikat vzory se dají aplikovat také na koberce, ložní povlečení, stínidlo na lampu nebo třeba jako dekorace na zeď. Bude to chtít jen vybrat ty barvy a odstíny, které nejlépe sednou do vašeho interiéru.

_ikat4

Rozpité barvy

Jednotlivá vlákna se před samotným barvením svazují do provazců. Na některá místa provazců jsou připevňována vlákna trávy. Určitá místa mohou být pokryta vrstvou vosku. Provazce se následně protahují nádobami s barvami. A podle toho, jak barva prosákne k vláknům, vzniká nezaměnitelný rozpitý vzor.

_ikat5

Inspirace pro Evropu

V Evropě se aktuálně s Ikat technikou setkáme jen na Mallorce. Mimo Evropu je tato technika více rozšířena hlavně v zemích jako Uzbekistán, Jáva, Borneo a Bali. V našem současném evropském pojetí se nejedná o pravý Ikat. Je to spíše kopírování vzorů a jejich následná aplikace na textilní materiály pomocí barev a jejich různých kombinací.

_ikat6

I tapeta může být ve stylu ikat

Ačkoliv pojmem Ikat označujeme především tkané látky, podobné vzory najdete i na tapetách, jež za méně peněz vytvoří na stěnách podobný dojem, jako třeba originální tkané koberce.

Foto: bhg.com, rugsusa.com, openbor.net, lindsaymillerinteriordesign.com, a7.sphotos.ak.fbcdn.net, lushome.com, littlegreennotebook.com

Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.