Menu

Tipy, jak adoptovat pokojovku

Inspirace   |   23. 1. 2020   |   Autor: Izabela Nováková

Populární swapování teď jede na nové zelené vlně. Vyměňuje se už totiž nejen oblečení a nepotřebné věci, ale i pokojovky, jejich řízky nebo třeba květináče. Kolem pokojovek samotných tak vzniká skvělá komunita, ve které by žádný „plant lover“ neměl chybět.

pokojová rostlina

Zakořeněné řízky jsou instantní radost.

Není nad osobní setkání

V každém větším městě narazíte na pravidelnou akci, kde se schází milovníci pokojovek a nadšeně si tu vyměňují řízky rostlin. V Praze je to například Rostlinná štafeta a Zelený swap. Nejlepší na tom je, že podmínkou tady není, že se musí rostlina přinést, ale odnést. Pokud si tak svou urban jungle teprve zakládáte, nestyďte se a klidně přijďte s prázdnou. Za pár měsíců to bude třeba vy, kdo dá první řízky nějakému nováčkovi. Green swap využívá i fotografka Johana, u které jsme byli na Roomtour.

Ve světle nové lampy to bude pokojovkám slušet! Pořiďte ji se slevou

Chci vědět víc...
Ve světle nové lampy to bude pokojovkám slušet! Pořiďte ji se slevou

Vyměňujte online

Tzv. green swap skupiny na Facebooku žijí desítkami příspěvků denně. Snadno tu seženete pokojové klasiky, jako jsou aloe vera, potos, zelenec nebo rýmovník. Narazit tu můžete ale i na populární monstery nebo fíkusy, stačí jen mít oči na stopkách a reagovat rychlostí blesku. Vyměňují se tu nejen řízky, ale i celé rostliny nebo květináče. Největší komunitu najdete samozřejmě v Praze, pozadu ale není ani Brno, Ostrava nebo třeba České Budějovice. 

A v zimě si pokojovek radši nevšímejte. Tady je pár dobrých důvodů proč.

Staňte se členy klubu

Svůj vlastní pěstitelský spolek má snad každá pokojovka, na kterou si vzpomenete. A co je nejlepší: členové těchto klubů si rádi předávají nejen pěstitelské fígle a zkušenosti, ale i rostliny samotné. Jak se stát součástí takového spolku? Nejjednodušší je vytipovat si nejbližší výstavu, kterou klub pěstitelů pořádá, a přímo na akci se domluvit s přítomnými členy, jak to vlastně chodí. V Praze takové výstavy často probíhají například v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK. 

Projeďte inzeráty

Možná tomu nebudete věřit, ale i na běžných inzertních webech můžete najít pokojovku k adopci. Za odvoz tu lidé darují řízky i vzrostlé rostliny, které už jim doma zabírají příliš místa nebo které zkrátka nechtějí. Najdete tu utrápené pokojovky, které je třeba dát do kupy, nebo i takový poklad, jako je o hlavu vyšší monstera.

Foto: Brina Blum at unsplash.com

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.