Menu

Tipy na jednoduchý kompostér vlastní výroby

DIY   |   2. 7. 2020   |   Autor: Izabela Nováková

Víte, že až 60 % odpadu v domácnosti je organického původu? Zeleninové slupky, zbytky ovoce, skořápky nebo čajové sáčky. Tohle všechno jde přitom proměnit na přírodní hnojivo. Dejte domácímu kompostování zelenou a vyrobte si vlastní kompostér (skoro) za hubičku. Jednoduše a bez ždímání peněženky. 

Kompostovat jde elegantně vlastně kdekoliv. V paneláku, garsonce, rodinném domku i mobilheimu. Posuňte svou domácnost o krok blíže k zero waste a kompostujte biologický odpad z kuchyně. Rajčata, bylinky i pokojovky vám navíc po hnojivu z kompostu porostou jako divé. Jediné, co potřebujete, je nadšení a trocha času pro nastudování informací.

Podomácku vyrobený vermikompostér

Výroba vlastního vermikompostéru není žádná věda, potřebovat budete jen tři stejně velké plastové kýble s víkem (parádní jsou ty od barvy). Pak už jde v podstatě jen o to, abyste správně provrtali dna a víka kbelíků. Studnicí informací pro výrobu vlastních kompostérů je Youtube. Najdete tu desítky podrobných návodů, které vás provedou celou výrobou od A do Z.

Pamatujete, jak jsme byli na návštěvě u bloggerky Weef? Tam téma kompostování také přišlo na přetřes.

Kýble budete mít ve finále vyskládané na sobě, hravě se tak vejdou i do té nejmenší kuchyně. Okolní teplota by ale neměla přesáhnout 25 °C. Žížaly umístěte do středové nádoby spolu s podestýlkou z natrhaného papíru, vrchní kyblík vám poslouží jako rezervní místo na odpad a do spodní části bude odkapávat onen zázračný žížalí čaj.

Tip: Vermikompostér jako doplněk v kuchyni? Žádný problém. Ve finále kýble pomalujte fixy na polyetylen a dodejte jim tak špetku hravosti.

Kompostujte jako Japonci

Vadí vám žížaly? Nechte kompostování na bakteriích bokashi, které bioodpad rozkládají fermentací. Kompostér vyrobíte stejným způsobem, jak je popsáno výše. Jediný rozdíl je v tom, že odpad se pak ve středové nádobě vrství a prokládá bokashi směsí. Výsledkem je organický a výživný výluh, kterým můžete hnojit všechnu svoji květenu.

A domácím kompostem potěšíte i pokojovky. Pořiďte si je se slevou!

Chci vědět víc...
A domácím kompostem potěšíte i pokojovky. Pořiďte si je se slevou!

Kompost není jediná možnost

Že ani jedna výše zmíněná metoda není nic pro vás? Organické zbytky můžete odkládat také do speciálních kompostovacích sáčků nebo do mrazáku. Pravidelně je pak stačí vynášet do veřejných kompostérů, které najdete na kompostovací mapě na stránkách Mapko.cz.

Vidíte? Být o krok blíže k zero waste domácnosti není nic složitého a začít s ním můžete kdykoliv a kdekoliv.

Foto: Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.